Obezite cerrahisi için başvuran hastalarda psikososyal işlevsellik ve yordayıcıları
Psychosocial functioning and predictors in obesity surgery patients
  1. Tez No: 480814
  2. Yazar: RAHİME GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLIHAN POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne obezite cerrahisi için başvuran bireylerde depresyon, benlik saygısı, beden hoşnutluğu, yeme bozukluğu ve psikososyal işlevsellik düzeylerini belirlemek, psikososyal işlevsellik için sosyodemografik veriler, BKG ve ruh sağlığı ile ilgili (depresyon, benlik saygısı, beden hoşnutluğu, yeme bozukluğu) değişkenlerden, hangilerinin yordayıcı olabileceğini saptamaktır. Araştırmaya Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi (KOÜTFH) Psikiyatri Anabilim Dalı bünyesindeki Sağlık Kurulu Polikliniği'ne obezite cerrahisi öncesi rutin psikiyatrik değerlendirme için başvuran, çalışmaya katılmayı kabul eden ve 18-65 yaş aralığında toplam 175 kişi katılmıştır. Araştırmaya katılan obezlere kişisel bilgi formu, Beck Depresyon Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Beden Bölgelerinden ve Özelliklerinden Hoşnut Olma Ölçeği, Yeme Bozukluğu Değerlendirme Ölçeği ve Şişmanlıkla İlgili Sorunlar Ölçeği verilmiştir. Kalibrasyonu yapılmış dijital tartı ve boy ölçerle, kilo ve boy ölçümü yapılmıştır. Katılımcıların psikososyal işlevselliği ile cinsiyet, medeni durum, obezite derecesi, aylık gelir miktarı, mesleki çalışma durumu ve öğrenim durumu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştır. Katılımcıların psikososyal işlevselliği ile depresyon, benlik saygısı, beden hoşnutluğu ve yeme bozukluğu arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmışken, BKG ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulunamamıştır. Kurulan regresyon modelinde ise depresyon ve yeme bozukluğunun, yaşam kalitesinin psikososyal işlevsellik bölümü için yordayıcı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, depresyon ve yeme bozukluğu, psikososyal işlevsellik için yordayıcı iken, benlik saygısı, beden hoşnutluğu, cinsiyet ve BKG ise psikososyal işlevsellik için yordayıcı olarak tespit edilmemiştir. Bu sonuçlar bize, bariatrik cerrahi adayı obezlerde psikososyal işlevselliğin, depresyon ve yeme bozukluğu ile öngörülebileceğini göstermiş, bu nedenle obezite cerrahisi öncesi ve takip sürecinde daha çok dikkat edilmesi gerektiğini ve psikiyatrik yaklaşımların ihtiyaç olduğunu, tedavi yanıtını belirlemede önemli bir role sahip olabileceğini düşündürmektedir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Obezite, Obezite cerrahisi, Yaşam Kalitesi, Depresyon, Benlik Saygısı, Beden İmgesi, Yeme Bozukluğu.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the levels of depression, self-esteem, body dissatisfaction, eating disorders and psychosocial functioning in the individuals who admitted to Kocaeli University Medical Faculty Hospital for obesity surgery. Also we aimed to determine which of the variables related to socio-demographic data, psychiatric functioning, BMI and mental health (depression, self-esteem, body dissatisfaction, eating disorder) are predictors of psychosocial functioning. 175 individuals aged between 18-65 years were included to the study who applied for routine psychiatric evaluation before the obesity surgeon at the Health Board Policlinic of Kocaeli University Medical Faculty Hospital Department of Psychiatry Department and who accepted to participate in the study. Sociodemographic data form, Beck Depression Inventory, Rosenberg Self-Esteem Scale, Body Dissatisfaction Rating Scale, Eating Disorder Examination Questionnaire, Questionnaire of Body's Part and Characteristics Satisfaction and Obesity Related Problems Questionnaire were applied to obese individuals participating in the study. Weight and height measurements were made by calibrated digital weigthing scale and height scale. There was no statistically significant relationship between psychosocial functioning of participants and gender, marital status, obesity grade, monthly income amount, vocational work status and education status. Although there was statistically significant relationship between psychosocial functioning of the participants and depression, self-esteem, body dissatisfaction and eating disorders, there was no statistically significant relationship with BMI. In the regression model, depression and eating disorders were found to be predictive for the psychosocial functioning part of quality of life. In conclusion, we determined that depression and eating disorders are predictors of psychosocial functioning, whereas self-esteem, body dissatisfaction, gender, and BMI are not predictors of psychosocial functioning. These results have shown us that can be psychosocial functioning can be predicted by depression and eating disorders in bariatric surgical candidates obese individuals. Therefore, psychiatric approaches should be taken into consideration in determining treatment response pre- and post-operative obesity surgery. KEY WORDS: obesity, obesity surgery, bariatric surgery, quality of life, depression, self esteem, body image, eating disorder