Hematoloji poliklinik takibinde olan hodgkin lenfomalı hastalarda sağ kalım ve kemoterapi etkinliği ve yan etkileri
Clinicopathologic evaluation, treatment effi̇cacy and side effects in hodgkin's lymphoma
- Tez No: 480817
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH HACIHANEFİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmada Kocaeli Üniversitesi Hematoloji Bilim Dalı'nda izlenen Hodgkin lenfoma (HL)'lı hastaların klinikopatolojik özelliklerini, tedavi yan etkilerini ve prognostik faktörlerin değerlendirilmesi. Gereç ve yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Poliklinği'nde takip edilen 100 Hodgkin Lenfomalı hastaların bilgileri dosya üzerinden retrospektif olarak taranmıştır. Evre I ve II erken evre, evre III ve IV ileri evre olarak sınıflandırıldı. Erken evrede prognostik gruplama için Avrupa/EORTC sınıflaması kullanıldı. Genel ve relapssız sağkalım oranlarının hesaplanması için gerekli bilgiler hastane otomasyon sisteminden elde edilmiştir. Verilerin değerlendirlmesi için IBM SPSS 20.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA) paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen toplam 100 HL'li hastanın (%65'i erkek ve %35'i kadın) kayıtları geriye dönük olarak incelendi. Hastaların ortalama yaşı 33±15,6 idi. En sık izlenen histolojik alt tip, nodüler sklerozan HL idi (%47). Hastaların %52'si tanı anında erken evreli (I ve II) idi. Hastaların %48'inde“B”semptomları ve %24'ünde ekstranodal tutulum izlendi. Bulky hastalık ise olguların %1'inde gözlendi. Tanı anında hastaların %92'sinin performans skoru ECOG 0 veya 1 idi. Ortalama eritrosit sedimantasyon hızı 30,5±30,2 /saat ve serum LDH düzeyi 203±117 U/L idi. Hastaların %44'ü radyoterapi aldı. Çalışmada yer alan hastalarda en sık kullanılan kemoterapi rejimi %97 ile ABVD protokolü idi. Olguların %25'inde izlem süresince relaps geliştiği görüldü. Takipleri süresince 18 (%18) hastaya yüksek doz kemoterapi sonrası otolog hematopoetik kök hücre nakli uygulandı. Çalışmada yer alan tüm HL olgularında 60 aylık genel sağkalım ve relapsız sağ kalım oranları sırasıyla %91 ve %98 bulundu. Genel sağkalım ve relapsız sağkalım oranları erken evre hastalık için sırasıyla %96 ve %83,3 bulunurken; evre IV hastalık için genel sağkalım ve relapsız sağ kalım oranları sırasıyla %84 ve %84 olarak bulundu. Tüm hastalar için yapılan analizde evre,“B”semptomu varlığı, ekstralenfatik organ ve dalak tutulumu sağkalım üzerine etkili faktörler olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim of the study : In the present study, we aimed to evaluate clinicopathologic features and prognostic factors of Hodgkin Lymphoma patients followed in Kocaeli University Haemotology Department. Material Method : Data collected from 100 patients followed up Kocaeli Üniversity Faculty of Medicine,Department of İnternal Medicine, Division of Hematology were retrospectively evaluated. Stage I-II and stage III-IV were classified respectively as early and advanced stages. Patients were grouped as early stage( I-II) favorable and unfavorable prognostic group according to EORTC. Patients informations were collected via hospital automation systems and patients files in order to evaluate overall survival and relpas free survival rates of patients. Statistical Package fort he Social Sciences (SPSS) 20.0 was used in data analysis. Results:100 Hodgkin's Lyphoma (HL) patients (65 % men and 35 % women) were retrospectively evaluated in our study. Mean age of the patients was 33±15,6. Nodular sclerosing HL is the most prominent histologic subtype (47%). 52% of the patients were early grade HL (Grade I and II). B symptoms and extranodal involvement were present 48% and 24% of the patients respectively. Bulky disease was present 1% of cases. Performance score of the 92% patients were ECOG 0 or 1. Mean ertyrocyte sedimentation rate was 30,5±30,2 mm/hour and Lactate Dehyrdogenase level was 203±117 U/L. 44% of the patients was taken radiotherapy. The most used chemotherapy protocol administered to study patients was ABVD(97%). Relapse was occurred in 25% of the cases during the follow-up. 18 (18%) of the patients had autologous hematopoietic stem cell transplantation after high dose chemotherapy. The 60-month overall survival and relapse free survival rates of the all HL patients were 91% and 98% respectively. Overall survival and relapse free survival rates were 98% and 96% respectively for Grade I disease and 84% and 84% for Grade IV disease. All the patients were analysed and B symptoms, stage,extralymphatic and spleen involvement were found affective factors on survival.