Yeni tanı diffüz büyük B hücreli lenfomada FDG-PET/BT ile değerlendirilen volümetrik ölçümlerin sağkalım ve prognoz üzerine etkisi
The effect of volumetric measurements evaluated with FDG-PET/BT on survival and prognosis in newly diagnosed diffuse large B-cell lymphoma
  1. Tez No: 939887
  2. Yazar: ESRA NUR DURMAZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR AKAD SOYER, DR. AJDA GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) görülme sıklığı bakımından en yaygın görülen lenfoma türüdür. Tüm yeni tanı NHL(non-hodgkin lenfoma) hastalarının yaklaşık üçte biri DBBHL alt grubundandır. Hastalık seyrinin agresif olmasının yanı sıra popülasyonun sadece üçte biri standart kemoterapi rejimlerine yanıt vermez. Yaklaşık %40'ında kötü prognoz ile ilişkili olarak refrakter veya ilk tedavi yanıtından sonra relaps gelişimi gözlenir. Bu nedenle henüz tanı aşamasındayken yüksek risk faktörlerini taşıyan hastaları belirlemek ve buna göre tedavi ve takip modalitesini geliştirmek önemlidir. Son yıllarda tanı zamanındaki 18F-Fluorodeoksiglukoz pozitron emisyon tomografi/bilgisayarlı tomografi (18F-FDG PET/BT)'de yapılan volümetrik ölçümler olan metabolik tümör volümü (MTV) ve toplam lezyon glikolizi (TLG) çoğu malignitede prognoz tayininde önem kazanmıştır. Bu kohort çalışmasında MTV ve TLG'nin DBBHL hastalarında prognostik öneminin ve diğer prognostik faktörlerin yanındaki gücünün değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Ege üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2014 Ocak-2022 Eylül tarihleri arasında hematoloji polikliniği ve servisindeki hastaların dahil edildiği ve en az iki yıllık yaşam sürelerinin izlendiği retrospektif, kesitsel ve tanımlayıcı bir çalışmadır. Bulgular: Çalışmaya toplam 61 hasta dahil edildi. Yaş ortalaması 58.8±15 idi. Kohortun %50,8'ini erkek cinsiyet oluşturmaktaydı. Tüm hastaların hastanemizde yapılmış; tanı zamanındaki PET/BT ölçümü mevcuttur. Tanı zamanındaki PET/BT'de hesaplanan MTV ve TLG değerleri ilk hat tedavi sonrası progresyon/relaps izlenen hastalar ile remisyonda seyreden hastalara oranla istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptanmıştır (sırasıyla p=0.001, p=0.001). Genel yaşam süresi dikkate alınarak yapılan analizde ölüm gerçekleşen grupta MTV anlamlı şekilde daha yüksek saptanmıştır (p=0.03).
Özet (Çeviri)
Aim: Diffuse large B-cell lymphoma (DLBCL) is the most common type of lymphoma in terms of incidence. Approximately one third of all newly diagnosed NHL (non-hodgkin lymphoma) patients belong to the DLBCL subgroup. In addition to the aggressive disease course, only one third of the population does not respond to standard chemotherapy regimens. Approximately 40% develop refractory or relapse after initial treatment response, which is associated with a poor prognosis. Therefore, it is important to identify patients with high risk factors at the time of diagnosis and to develop treatment and follow-up modalities accordingly. In recent years, metabolic tumour volume (MTV) and total lesion glycolysis (TLG), which are volumetric measurements performed on 18F-Fluorodeoxyglucose positron emission tomography/computed tomography (18F-FDG PET/CT) at the time of diagnosis, have gained importance in determining prognosis in most malignancies. In this cohort study, we aimed to evaluate the prognostic significance of MTV and TLG in patients with DLBCL and their power in comparison with other prognostic factors. Materials and Method: This is a retrospective, cross-sectional and descriptive study in which patients in the haematology outpatient clinic and ward of Ege University Faculty of Medicine Hospital between 2014 January and 2022 September were included and their life expectancy of at least two years was followed. Results: A total of 61 patients were included in the study. The mean age was 58.8±15 years. Male gender constituted 50.8% of the cohort. All patients had PET/CT measurements performed in our hospital at the time of diagnosis. MTV and TLG values calculated on PET/CT at the time of diagnosis were found to be statistically significantly higher in patients with progression/relapse after first-line treatment compared to patients in remission (p=0.001, p=0.001, respectively). In the analysis considering overall survival time, MTV was found to be significantly higher in the group with death (p=0.03).