Malign mezotelyoma olguarında hücre döngü inhibitörerinden MDM2,P53 ve P16 belirteçlerinin prognoz üzerine etkisi
The effect of MDM2, P53 and p16 markers on the prognosis of cell cycle inhibitor in malignant mesothelioma cases
- Tez No: 480828
- Danışmanlar: PROF. DR. DEMİR KÜRŞAT YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Patoloji, Pathology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
MM mezotel hücreleri ile döşeli plevra, periton ve testisin tunika vajinalisinden kaynaklanmaktadır. Agresif ve prognozu kötü seyreden, sağkalım süresi kısa bir kanser türüdür. Etyolojisinde asbest başta olmak üzere çok sayıda faktör bulunmaktadır. Bunların başında asbest dışında hücre döngü inhibitörleri ve SV40 gelmektedir. Çalışmamızda 2006-2016 yılları arasında hastanemizde MM tanısı alan 49 vaka incelenmiştir. Hasta dosyaları incelenerek hastaların epidemiyolojik bilgileri ve asbest maruziyetleri sorgulanmıştır. Bu olgulara hücre döngü inhibitörlerinden p16, p53 ve MdM2'i immünohistokimyasal olarak uygulanmıştır. Sağkalımlarına ulaşamadığımız 7 olgu istatistiksel analize dahil edilmemiştir. İmmünohistokimyasal değerlendirmeyi standardize edebilmek amacıyla reaksiyon paternlerine göre skorlama sistemi kullanılmıştır. Bu sonuçlara göre p53 için 0 puan alan 1 olgu(%2,4),1 puan alan 28 olgu(%66,7),2 puan alan 13 olgu (%31) izlenmiştir. MdM2 için 0 puan alan 3 olgu (%7,1), 1 puan alan 39 olgu (%92,9) dikkati çekmiştir. p16 için ise 0 puan alan 21 olgu (%50),1 puan alan 16 olgu (%38,1) ve 2 puan alan 5 olgu (%11,9) izlenmiştir. Bu bulgular ve olguların sağkalımları arasındaki ilişki istatiksel açıdan anlamlı bir fark bulunamamıştır. Çalışmamızda asbest maruziyeti öğrenilemeyen 8 vaka istatisiksel analize dahil edilmemiştir. 41 olgunun 10'unda (%21,6) asbest maruziyeti saptanmışken 31'inde (%79,4) asbest maruziyeti yoktur. Bu vakalara uygulanan SV40 belirteci sonuçlarına göre 0 puan alan 31 olgu (%75,6), 1 puan alan 5 olgu (%12,2) ve 2 puan alan 5 olgu (%12,2) izlenmiştir. Bu sonuçlarla SV40 ile asbest maruziyeti arasındaki istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Literatürde belirgin biçimde hücre döngü inhibitörlerinin kaybının kötü prognoz ile ilişkisi bildirilmiştir. Yapılan çalışmalar genellikle genetik temelli olduğu için daha özgün çalışmalardır. Çalışmamızın sonuçları ise hücre döngü inhibitörleri ve sağkalım arasında bir ilişkinin olmadığını göstermektedir. Hem olgu sayımızın azlığı hem de immunohistokimyasal yöntemlerin kısıtlılığı bu sonuçlar sebep olmuş olabilir. Aynı şekilde SV40 ve asbest ilişkisi literatürde belirtilmiş olup SV40'ın ko-karsinojen olduğu düşünülmektedir. Bizim çalışmamızda ise bunu kanıtlayan bir sonuç elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
Malignant mesothelioma is an aggressive tumor arising from the mesothelial cells that line the body cavities. Although it is not uncommon, it is of vital importance that tumors are resistant to treatment methods such as surgery, chemotherapy, or radiotherapy. There are many factors in etiology, especially asbestos. Several cell cycle inhibitors are also explored for prognostic and therapeutic approach. The study has included 49 cases of malignant mesothelioma diagnosed in our hospital between 2006-2016. Patient files were reviewed for epidemiological information and asbestos exposures of the patients were examined. In these cases p16, p53 and MdM2 from cell cycle inhibitors were immunohistochemically applied. Seven cases where we could not reach the information about their survival were not included in the statistical analysis. In order to standardize the immunohistochemical evaluation, scoring system was used according to reaction patterns. According to these results, p16 expression was determined as 0 point in 1 case (2,4%), 1 point in 28 cases (66,7%) and 2 points in 13 cases (31%). For p16, 21 cases (50%) were scored 0, 16 cases (1%) were scored 1, and 5 cases (11,9%) were scored 2 points. Three cases (7,1%) who scored 0 for MdM2, and 39 cases (92,9%) who scored 1 point attracted attention. When the relationship between p16, MdM2, p 53 and their survival was examined statistically, no significant difference was found. 8 cases of asbestos exposure in our study were not included in the statistical analysis. Asbestos exposure was detected in 10 of 41 (21,6%) cases and 31 (79,4%) were not exposed to asbestos. According to the results of the evaluation of patients who received SV40 markers 31 cases (75,6%) were scored 0 points, 5 cases (12,2%) were scored 1 point, and 5 cases (12,2%) were scored 2 points. The relationship between these results and asbestos exposure was statistically analyzed and no significant difference was found. Significant loss of cell cycle inhibitors in the literature has been reported to be associated with poor prognosis. The results of our study didn't revealed any correlation between cell cycle inhibitors and survival. These results may be due to both the low number of cases and the limitations of immunohistochemical methods. Likewise SV40 and asbestos relation are mentioned in the literature and SV40 is thought to be co-carcinogenic. In our study, the results were not suggestive.