Total parenteral beslenme alan çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde omega 3 içeren çoklu lipid preparatlarının kolestaz gelişimi üzerine olan etkisi
Effect of the mixed lipid emulsion containing omega 3 in total parenteral nutrition on cholestasis development in the very low birth weighted babies
  1. Tez No: 480829
  2. Yazar: ASLI SARIBAŞ KESKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA GÜNLEMEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giriş ve Amaç Total parenteral beslenme (TPB) alan prematüre bebeklerde gelişen kolestaz, parenteral beslenmenin en önemli yan etkilerinden birisidir. TPB süresi, lipid süresi ve lipidin içeriği kolestazı etkileyen en önemli faktörlerdir. Omega 3 içeren çoklu lipid preparatı (SMOF lipid); soya yağı, orta zincirli yağ asidi (MCT), zeytinyağı ve balık yağını fizyolojik oranda içeren yeni nesil lipid preparatıdır. İçerdiği balık yağı sayesinde ω-3'ten zengin, MCT sayesinde oksijen radikallerine daha dirençli, zeytinyağı (monoansature yağ asitlerinden zengin) sayesinde immünmodülatör etkileri daha fazladır. Bu nedenle kolestaz üzerine olumlu etkilerinin olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı omega 3 içeren çoklu lipid preparatı olan SMOF lipid'in çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerde kolestaz gelişimi üzerine olan etkilerini kesitsel retrospektif olarak incelemektir. Çalışmanın ikincil amacı SMOF lipid'in ÇDDA bebeklerde sepsis, prematüre retinopatisi (ROP), intrakranial kanama (İKK), nekrotizan enterokolit (NEK), patent duktus arteriyozus (PDA) ve bronkopulmoner displazi (BPD) morbiditeleri üzerine olan etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesinde yatan, doğum ağırlığı 1500 g olup en az 14 gün total parenteral beslenme alan prematüre bebekler çalışmaya alındı. Hasta dosyaları retrospektif olarak tarandı. 01/01/2009-01/02/2012 tarihleri arasında yatan ve TPB içerisinde zeytinyağı bazlı lipid (Clinoleic®) alan hastalar Grup 1; 02/02/2012-30/11/2014 tarihleri arasında yatan ve TPB içerisinde omega 3 içeren çoklu lipid (SMOFlipid®) preparatı alan hastalar Grup 2 olarak belirlendi. Hastaların demografik bilgileri, beslenme bilgileri, prematüriteye eşlik eden sorunları (Sepsis, ROP, İKK, kolestaz, hipotiroidi, NEK, PDA, BPD) ve protokol gereği bakılmış olan laboratuvar değerleri dosyalardan kaydedildi. İstatistiksel değerlendirme IBM SPSS 20.0 programı ile yapıldı. Bulgular Grup 1'de (zeytinyağlı lipid) 106, grup 2'de (SMOF lipid) 116 olmak üzere toplam 222 hasta çalışmaya alındı. Grup 1'deki hastaların 22'sinde (%20,8), grup 2'deki hastaların 18'inde (%15,5) kolestaz saptandı. İki grup arasında kolestaz açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu. Grup 1'deki hastaların 61'inde (%57,5), grup 2'deki hastaların 31'inde (%26,8) NEK izlendi. Grup 1'deki hastaların 63'ünde (%59,4); grup 2'deki hastaların 51'inde (%44) BPD izlendi. SMOF lipid alan hastalardaki NEK ve BPD gelişimi istatistiksel olarak anlamlı daha az saptandı. Sonuç Sonuç olarak SMOF lipid prematüre bebeklerde kullanımı güvenli, iyi tolere edilen bir lipid preparatıdır. Çalışmamızda, SMOF lipidin kolestaz gelişimine olan etkisinin zeytinyağlı lipid ile benzer olduğunu gördük. SMOF lipid alanlarda BPD ve NEK daha az saptandı. Çalışmamız prematüre bebeklerde bu iki lipidin kolestaza olan etkilerini inceleyen az sayıdaki çalışmadan biri olma özelliğine sahiptir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives Cholestasis is one of the most important side effects of total parenteral nutrition (TPN) in premature infants. The most important factors affecting cholestasis are TPN duration, lipid duration and the contents of lipids. The novel mixed lipid emulsion containing omega 3 (SMOF lipid) containing a physical mixture of soybean oil, medium chain triglyceride (MCT), olive oil and fish oil. Fish oil in its contents provides a high amount of ω-3, more resistant to oxygen radicals with MCT, olive oil (rich in monounsaturated fatty acids) in its contents enhances immunomodulator effect. For these reasons it is considered to have positive effects on cholestasis. The aim of this study is to cross-sectinal respectively examine the effects of SMOF lipid on cholestasis in very low birth weight infants. The second aim of this study is to examine the effects of SMOF lipid on sepsis, retinopathy of prematurity (ROP), intracranial hemorrhage (ICC), necrotizing enterocolitis (NEC), patent ductus arteriosus (PDA) and bronchopulmonary dysplasia (BPD) in very low birth weight infants. Meterials and Methods Premature infants who were followed at Neonatology Clinic of Kocaeli University School of Medicine Hospital with a birth weight 1500 g and who received total parenteral nutrition at least 14 days were included in this study. Patient files scanned retrospectively. Patients with hospitalization date; between 01/01/2009-01/02/2012 with olive oil in TPN (Clinoleic®) were identified as group 1, between 02/02/2012-30/11/2014 with the mixed lipid emulsion containing omega 3 (SMOF lipid®) in TPN were identified as group 2. Patient demographic information, nutritional information, problems associated with prematurity (sepsis, ROP, ICH, cholestasis, hypothyroidism, NEC, PDA, BPD), and laboratory values seen in protocol were recorded from the files. The daha was recorded in IBM SPSS 20.0 program. Results Total 222 patients were included the study, 106 of them were group 1 (olive oil) and 116 of them were group 2 (SMOF lipid). Cholestasis was detected in 22 (%20,8) of the patients in Group 1 and 18 (%15,5) of the patients in Group 2. There was no statistically significant difference in cholestasis between the two groups. NEC was detected in 61 (%57,5) of the patients in Group 1 and 31 (%26,8) of the patients in Group 2. BPD was detected in 63 (%59,4) of the patients in Group 1 and 51 (%44) of the patients in Group 2. The development of NEC and BPD were significantly decreased in SMOF lipid patients. Conclusion In conclusion, SMOF lipid is a safe and well tolerated lipid preparation for use in premature infants. In our study, we found that the effect of SMOF lipid on cholestasis was similar to olive oil. BPD and NEC were detected less in the SMOF lipid group. Our study is one of the few studies that investigating the cholestasis effect of these two lipid use in premature infants.