Deneysel akut iskemi-reperfüzyon modelinde silostazol ile naftidrofurilin oksidan ve antioksidan parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the impact on antioxidant parameters of cilostazol and naftidrofuryl in experimental acut ischemia reperfusion model
- Tez No: 480852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞADAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Deneysel akut İskemi-reperfüzyon modelinde silostazol ile naftidrofurilin oksidan ve antioksidan parametreler üzerine etkilerinin karşılaştırılması Giriş ve amaç: İntermittan klodikasyon, periferik arter hastalığında ana semptomdur. Silostazol ve naftidrofuril İK tedavisinde etkinliği kanıtlanmış olan ilaçlardır. Akut alt ekstremite iskemisi, klinikte sık karşılaşılan bir durum olup, lokal etkisi dışında gelişen iskemi-reperfüzyon hasarına bağlı olarak sistemik komplikasyonlara da yol açabilmektedir. Bu deneysel çalışmada, silostazol ve naftidrofurilin i/r hasarı üzerine etkilerini değerlendirdik. Gereç ve yöntem: Çalışmaya 40 adet wistar albino cinsi erkek sıçan(8-12 haftalık, 250-350 gr.) alındı. Her grupta 10 sıçan olacak şekilde 4 grup oluşturuldu: Grup 1 sağlıklı, grup 2 i/r, grup 3 i/r+silostazol, grup 4 i/r+naftidrofuril. 21 gün boyunca grup 2'ye plasebo, grup 3'e 12 mg/kg/gün silostazol, grup 4'e 50 mg/kg/gün naftidrofuril oral olarak verildi. Sonrasında grup 1'e herhangi bir işlem yapılmazken, grup 2, 3 ve 4'te i/r modeli oluşturuldu. Deney sonrası gruplardan alınan doku ve kan örneklerinde total antioksidan kapasite ve total oksidan düzey seviyeleri tayin edildi. Oksidatif stres indeksi değerleri bulundu. Sonuçlar istatistiki analize tabi tutularak değerlendirildi. Bulgular: Her iki ilacında i/r hasarına lokal etkileri anlamlı görülmedi. Sistemik etkileri birbirlerine benzer olup, dokuları i/r hasarına koruyucu etkileri olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Comparison of the impact on antioxidant parameters of cilostazol and naftidrofuryl in experimental acut ischemia reperfusion model Introduction: Intermittent claudication is a major symptom of peripheral artery disease. Cilostazol and naftidrofuryl are drugs with proven efficacy in the treatment of ischemic claudication. Acute lower limb ischemia is a clinically common condition, outside its local effects it can lead to systemic complications due to ischemia-reperfusion injury (i/r). In this experimental study, we evaluated the effects of cilostazol and naftidrofuryl in i/r injury. Materials and methods: The study is performed with 40 male albino Wistar rats (8-12 weeks old, 250-350 g.). 4 groups were formed with 10 rats in each group: Group 1 healthy, group 2 i/r, group 3 i/ r+cilostazol, group 4 i/r+naftidrofuryl. During 21 days placebo is given to group 2, 12 mg/kg/day cilostazol is given to group 3, 50 mg /kg/day naftidrofuryl is given to group 4 orally. Group is not manipulated, in group 2, 3 and 4 a i/r model is created. Tissue and blood samples are taken from each group, the total antioxidant capacity and antioxidant levels are studied. Oxidative stress index values are found. Results are analyzed statistically. Findings: Both drugs local effects on I/R damage are not statistically significant. Systemic effects are similar to each other, both have protective effects of i/r injury. It showed no statistical significance on the total antioxidant capacity.