Periton diyaliz hastalarında arteriyel sertlik ile yaşam kalitesi, uyku kalitesi, anksiyete ve depresyon arasındaki ilişki
The relati̇onshi̇p between arteri̇al sti̇ffness and qualty of li̇fe, sleep qualty, depressi̇on and anxi̇ety level i̇n pati̇ents undergoni̇ng peri̇toneal di̇alysi̇s
- Tez No: 480851
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL KALENDER GÖNÜLLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Arteriyel sertlik diyaliz hastalarında mortaliteyi öngörmede önemli bir parametredir. Diyaliz hastalarında mortalite artışının yanı sıra, yaşam kalitesi ve uyku kalitesinin azaldığı, depresyon ve anksiyetenin arttığı bilinmektedir. Bu çalışmada periton diyalizi hastalarında arteriyel sertlik ile yaşam kalitesi, uyku kalitesi, depresyon ve anksiyete arasındaki ilişkiyi araştırdık. Gereç ve Yöntem: 72 periton diyalizi yapan hasta ve 26 sağlıklı gönüllü birey çalışmaya dahil edildi. Mobil-O-Graph PWA cihazı ile nabız dalga hızı ölçüldü. Yaşam kalitesini değerlendirmek için SF-36, uyku kalitesini değerlendirmek için PUKİ, anksiyete ve depresyon skorunu değerlendirmek için HAD ölçeği anketleri kullanıldı. Hastaların klinik ve laboratuar parametreleri analiz edildi. Bulgular: PD hastalarında NDH ile FK skoru (p=0.010) ve MK skoru arasında (p=0.028) ters yönde anlamlı ilişki saptandı. NDH ile PUKİ, HAD anksiyete ve depresyon skoru arasında anlamlı olmayan aynı yönde ilişki saptandı. NDH ile yaş,VKİ ve fosfor düzeyi arasında aynı yönde anlamlı ilişki saptandı. Albümin ile NDH arasında ters yönde anlamlı ilişki saptandı. NDH ile rezidüel idrar miktarı arasında ters yönde ilişki gözlendi fakat istatistiksel anlamlı değildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Arterial stiffness is an important parameter for predicting mortality in dialysis patients. It is well known that quality of life and sleep quality decrease and mortality rate with depression and anxiety prevalence increase in dialysis patients. In this study, we aimed to investigate the relationship between arterial stiffness and quality of health, sleep quality, depression and anxiety level in patients undergoing peritoneal dialysis. Material and Methods: In this study, total number of seventy two patients undergoing peritoneal dialysis and twenty six healthy people were included. The pulse wave velocity (PWV) was measured by Mobil-O-Graph. The SF-36 was used for evaluation of quality of life, the PUKI was used for sleep quality and Hospital Anxiety and Depression Scale was performed for assessment of depression and anxiety symptoms. Results: In PD patients there was significant reverse relationship between pulse wave velocity and PC (p=0.010) with MC (p=0.028) scores. There was positive but nonsignificant correlation between pulse wave velocity and PUKI score and HAD anxiety and depression scores. There was positive significant correlation between PWV and age, body mass index and serum phosphor level. The significant reverse correlation between serum albumin level and PWV was found. There was also reverse but nonsignificant correlation between PWV and residual urine amount.