Sistemik lupus eritematozuslu 147 hastanın klinik ve laboratuar bulgularının değerlendirilmesi: Anti- CCP ile bulgular arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluati̇on of clinical and laboratory findings on 147 patients with systemic lupus erythematosus: Examinati̇on of the relationship between anti - CCP and findings
  1. Tez No: 480853
  2. Yazar: ALİ EKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÇEFLE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Giriş ve amaç: SLE tanısı ile takipli hastalarda klinik ve laboratuar özelliklerinin tanımlanması, organ ve sistem tutulumlarının sıklığı, antikor yanıtları özellikle de anti- CCP antikoru ile klinik bulgular arasındaki ilişki durumunun araştırılması planlandı. Gereç ve yöntem: Çalışmaya KOÜTF, Romatoloji bilim dalında 01.01.2001- 01.10.2015 tarihleri arasında takipli olan 147 SLE hastası alındı. Hastaların tanıları ACR ve/veya SLICC kriterlerine göre netleştirildi. Tanısı net olmayan ve anti- CCP bakılmamış hastalar çalışmaya alınmadı. Bulgular: 147 hastanın % 85'i kadın, K/E oranı 5.6 idi.Yaş ortalaması 43.9±11.85 yıl idi. Hastalığın başlangıç yaşı 35.37±12.58 yıl, şikayetlerin başladığı tarih ile tanı arası geçen süre ortalama 28.2±59.72 ay, hastalık süreleri ortalama 102.3±71.38 ay, hastanemiz romatoloji polikliniğinde takip süreleri ortalama 73.3±44.97 ay olarak saptandı. 21 hasta geç (≥50 yaş), 5 hasta jüvenil başlangıçlı (
Özet (Çeviri)
Introduction: The aim of this study is the identification of clinical and laboratory characteristics; the incidence of organ involvement; to investigate the relation between clinical symptoms and antibody responses, especially the anti-CCP antibodies in SLE diagnosed patients. Materials and methods: 147 SLE patients in Kocaeli Univercity Faculty of Medicine Rheumatology polyclinics have been included in this study between 01.01.2001 and 01.10.2015. Patients' diagnosis were verified according to ACR and/ or SLICC criteria. Patients whose diagnosis were not clear and not having anti- CCP have been excluded. Results: 147 patients, 85% female, F / M ratio was 5.6. The mean age 43.9± 11.85 years. The age of onset of the disease 35.37 ± 12:58 years, mean 28.2 ± 59.72 months from diagnosis to the date of commencement of complaints, disease duration average 102.3 ± 71.38 months, it revealed our hospital follow-up period in the rheumatology clinic on average 73.3 ± 44.97 months. Late onset patients (≥50 years) 21 patients and juvenileonset (