Pseudoeksfoliasyon sendromlu olgularda fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası görme keskinliği ve göz içi basınç değişimi
Pseudoeksfoliasyon sendromlu olgularda fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrasi görme keskinliği ve göz içi basinç değişimi
- Tez No: 480873
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZCURA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Pseudoeksfoliasyon sendromlu (PES) olgularda fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK) ve göz içi basınç (GİB) değişimini incelemek. Yöntem: Kasım 2013 ve Mayıs 2017 arasında Dumlupınar Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda aynı cerrah tarafından fakoemülsifikasyon ameliyatı yapılan 749 olgu retrospektif olarak incelendi. Çalışmaya dahil edilen 181 olgu 2 gruba ayrıldı. PES'li 61 olgu grup 1 PES olmayan 120 olgu grup 2 (kontrol) olarak belirlendi. Ameliyat öncesi ve sonrası EİDGK ve GİB değişimi 1. gün, 1. hafta ve 1. ayda değerlendirildi. Bulgular: Ameliyat sonrası ortalama EİDGK her iki grupta da benzer şekilde 1. gün, 1. hafta ve 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the changing of best corrected visual acuity (BCVA) and intraocular pressure (IOP) after phacoemulsification surgery in patients with pseudoexfoliation syndrome (PES). Methods: Seven hundred and forty-nine patients who underwent phacoemulsification by the same surgeon at Dumlupinar University Department of Ophthalmology between November 2013 and May 2017 were reviewed retrospectively. One hundred and eighty-one patients were enrolled the study and divided into 2 groups: Patients with PES in group 1 (n=61), patients without PES in group 2 (n=120, control). The change between preoperative and postoperative BCVA and IOP were evaluated 1 day, 1 week and 1 month postoperatively.