CEO2 nanopartiküllerinin iskemik karaciğer hasarında izlenen inflamatuar süreçler üzerindeki etkileri
Effects of CEO 2 nanoparticles on inflammatory processes during ischemic hepatic injury
  1. Tez No: 480874
  2. Yazar: AKİLE ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CEM ALGIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, fare karaciğer iskemi reperfüzyon (İR) modeli öncesinde uygulanan antiinflamatuar özellikteki seryum dioksit (CeO2) nanopartiküllerinin iskemik karaciğer hasarında izlenen inflamatuar süreçler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlandı. YÖNTEM: Çalışmada kullanılan fare deney grupları, kontrol, sham, İR, çalışma grubu i.p (CeO2 nanopartiküllerin intraperitoneal uygulandığı) ve çalışma grubu o.g (CeO2 grubu nanopartiküllerinin oral gavaj yoluyla uygulandığı) olmak üzere 5 gruba (n=6) ayrılmıştır. İR hasarının saptanmasında plazma laktat dehidrogenaz (LDH), transaminaz (ALT, AST) düzeyleri tayin edildi. Karaciğer doku örneklerinde lipid peroksidasyonu, redükte ve okside glutatyon (GSH ve GSSG) düzeyleri, antioksidan enzim (katalaz, glutatyon-S transferaz, glutatyon redüktaz, glutatyon peroksidaz, süperoksit dismutaz) aktiviteleri ve nötrofil infiltrasyonunun parametresi olarak myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi tayin edildi. İR ile indüklendiği öne sürülen proinflamatuar sitokin/kemokinlerin (TNF-, IL-1, IL-1, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12, IL-17, IFN-) ve matriks metaloproteinazlarının (MMP-2 ve MMP-9) plazma düzeyleri belirlendi. BULGULAR: İR hasarı oluşturulan grupta kontrol ve sham gruplarıyla karşılaştırıldığında plazma LDH, AST ve ALT aktivitelerinde, doku lipid peroksidasyonunda ve doku MPO aktivitesinde artış; doku GSH düzeyinde düşüş, doku GSSG düzeyinde artış, doku antioksidan enzim düzeylerinde azalma; plazma prositokin ve kemokin düzeylerinde ve MMP–2 ve MMP–9 düzeylerinde artış gözlendi. İR protokolünden 24 saat önce CeO2 nanopartiküllerinin i.p. ve o.g.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Present study aimed to evaluate the protective effects of anti-inflammatory cerium dioxide (CeO2) nanoparticles administered prior to the experimental hepatic ischemia-reperfusion model in mice on the inflammatory processes observed in ischemic hepatic injury. MATERIALS AND METHODS: Animals were divided into 5 groups (n=6) as control, sham, IR, intraperitoneally administered of CeO2 nanoparticles (i.p.) and orally administered of CeO2 nanoparticles (o.g). Plasma levels of lactate dehydrogenase (LDH) and transaminases (ALT, AST) were determined as the indices of hepatic injury. Lipid peroxidation, reduced (GSH) and oxidized (GSSG) glutathione levels, antioxidant enzyme (catalase, glutathione-S transferase, glutathione reductase, glutathione peroxidase, superoxide dismutase) activities and myeloperoxidase (MPO) activity, as the indicator of neutrophil infiltration, were measured in liver tissue samples. Plasma levels of proinflammatory cytokines/chemokines (TNF-, IL-1, IL-1, IL-2, IL-4, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12, IL-17, IFN-) and matrix metalloproteinases (MMP-2 and MMP-9) were determined. RESULTS: Plasma LDH, AST, and ALT activities, tissue MPO activity and tissue lipid peroxidation were found to be elevated in IR group when compared with those of control and sham groups. In this group, it was found that tissue GSH level and antioxidant enzyme activities were decreased, GSSG level was increased, plasma cytokine/chemokine, MMP–2 and MMP–9 levels were increased. I.p. and o.g.