Parkinsonlu hastaların periodontal tedavi gereksinimlerinin tespiti
Determination of the peri̇odontal treatment needs of pati̇ents with parki̇nson's di̇sease
  1. Tez No: 480931
  2. Yazar: ZELİHA MUSLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAKAN DEVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı Türk toplumunda Parkinson'lu bireylerin periodontal durum ve tedavi ihtiyaçlarını CPITN (Community periodontal index of treatment need) bulgularına göre belirlemek ve sağlıklı bireylerle ve hastalığın çeşitli aşamalarına göre kıyaslamaktır. Çalışmamıza 70 adet Parkinson hastası ve 70 adet kontrol grubu olmak üzere toplamda 140 birey dahil edildi. Parkinson hastalarında CPITN bulgularına ilaveten hastalığın derecelendirilmesi amacıyla modifiye Hoehn&Yahr evrelemesi, Schwab England günlük yaşam etkinlikleri ölçeği ve mental durumlarını değerlendirmek amacıyla standardize mini mental test (SMMT) ve saat çizme testi sonuçları kaydedildi. Ayrıca hastaların eğitim düzeyleri, sigara alışkanlıkları, dental protez kullanımları, oral hijyen alışkanlıkları ve diş hekimine gitme sıklıkları ile ilgili bilgiler de kayıt edildi. CPITN skorları hastalar arasında cinsiyet, yaş, dental ziyaret sıklığı ve protez kullanımı ile tek tek incelendiğinde anlamlı bir ilişki gözlenmedi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the periodontal status and treatment needs of people with Parkinson's disease at Turkish society, according to the individual findings CPITN Index and to compare these people with healty individuals and to compare the various stages of the disease. Seventy individuals with Parkinson's disease, and 70 healthy individuals as a control group ,total 140 people were included to our study. In addition to CPITN Index findings; The Schwab and England scale of everyday life activities and The Hoehn and Yahr scale findings were added for evaluation of patients to assess the severity of Parkinson's disease and mini-mental state examination (MMSE) and clock drawing test findings were added for evaluation of mental status of patients. Besides the educational status of the patients, smoking habits, use of dental prostheses, information about oral hygiene habits and the frequency of going to the dentist were also recorded. There was no statistically significant differences21 between the groups in the CPITN index scores and gender, age, frequency of dental visits and presence of prosthesis.