Stres altındaki kronik periodontitis hastalarında cerrahi olmayan periodontal tedavinin klinik parametrelere ve dişeti oluğu sıvısı oksidan ve antioksidan durumuna etkisi
The effect of non surgical periodontal treatment on oxidant and antioxidant status of gingival crevicular fluid and clinical parameters in chronic periodontitis patients under stress
- Tez No: 480930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN BOSTANCI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı kronik periodontitisli hastalarda Durumluluk- Süreklilik Kaygı Envanterini kullanarak belirlenen stres düzeyinin, tükürük kortizol seviyesiyle desteklenerek cerrahi olmayan periodontal tedaviden 6 hafta sonraki dişeti oluğu sıvısı oksidan ve antioksidan seviyelerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalı Kliniği'ne tedavi amacıyla başvuran hastalardan kronik periodontitis teşhisi konmuş, 18 kadın 22 erkek toplam 40 hasta rastgele çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireyler Durumluluk- Süreklilik Kaygı Envanteri uygulanarak stres seviyelerine göre stressiz kronik periodontitis (KP) ve stresli kronik periodontitis (KP-S) hastaları olarak iki gruba ayrılmıştır. Oksidatif stres düzeylerini ölçmek için dişeti oluğu sıvısı (DOS) toplanmıştır. Plak indeksi (Pİ), gingival indeks (Gİ), sondalama cep derinliği (SCD) ve klinik ataşman seviyesi (KAS) dahil olmak üzere klinik parametreler, DOS ölçümleri ve tükürük kortizol analizleri başlangıçta ve tedaviden 6 hafta sonra kaydedilmiştir. Bulgularımızı değerlendirdiğimizde; KP-S grubu başlangıç klinik parametreleri KP grubuna göre yüksek çıkmıştır, fakat bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,05). Periodontal tedaviden sonra her iki grubun klinik parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma olsa da, KP-S grubunun Gİ skor ve SCD miktarı KP grubundan istatistiksel olarak daha yüksek çıkmıştır (p0,05), KP grubunda başlangıca göre istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır (p0,05). KP-S grubunda başlangıç ve 6.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the effect of stress levels, determined by using State-Trait Anxiety Inventory and supported by saliva cortisol levels, on the gingival crevicular fluid (GCF) total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS) at six weeks after non surgical periodontal treatment in chronic periodontitis patients. This study was performed with 40 adults (18 female and 22 male patients) with chronic periodontitis, who applied to Cumhuriyet University Faculty of Dentistry, Department of Periodontology for periodontal treatment. State – Trait Anxiety Inventory stres questionaire were used for determination of stress levels. Then patients were divided into two groups as stressed chronic periodontitis (CP-S) and unstressed chronic periodontitis (CP). GCF samples were collected to determine of oxidative stress levels. The clinical parameters including plaque index (PI), gingival index (GI), probing pocket depth (PD) and clinical atachment level (CAL) ; GCF samples and cortisol salivary samples were recorded before and 6 weeks after periodontal treatment. Initial clinical parameters of CP-S group were higher than CP group, but not statistically significant (p>0.05). After periodontal treatment clinical parameters of both groups were significantly decreased, but GI scores and CAL levels were significantly higher in CP-S group than those of the CP group (p0.05).