Ratlarda oluşturulan kritik boyutlu kemik defektlerine sığır kaynaklı deproteinize kemik grefti ile birlikte uygulanan sistemik resveratrolün yeni kemik oluşumu üzerine olan etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental study of the effects of administering bovine origin bone graft with systemic resveratrol on experimentally induced critical size bone defects in rats regarding new bone formation
- Tez No: 480932
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY PEYAMİ HOCAOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ağız diş ve çene cerrahisinde, çoklu diş çekimine bağlı alveolar kayıplar, kist-tümör operasyonları, onkolojik rezeksiyonlar, travma, enfeksiyon, gelişimsel anomaliler nedeniyle kemik dokuda defektler meydana gelmektedir. Çeşitli etyolojilerle meydana gelen defektlerin hızla ve anatomik forma en uygun şekilde onarımı gereklidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda araştırmacılar, kemik defektlerinin onarımında yeni kemik oluşumunu uyarıcı nitelikte olan greftler ve biyomateryaller üzerinde çalışma yapmaktadırlar. Ayrıca bazı antioksidan ajanların yeni kemik oluşumu üzerindeki etkileri araştırılmaktadır. Antioksidan bir bileşik olan resveratrol (3,4,5-trihidroksistilben); başlıca üzüm olmak üzere, yer fıstığı, ahududu, dut, erik, böğürtlen gibi sebze ve meyvelerde, kırmızı şarapta ve Polygonum cuspidatum adlı bitkinin köklerinde yüksek oranda bulunur. Doğal fitoaleksin yapısında olup, aynı zamanda antienflamatuvar, antineoplastik, antitrombositer özelliğe sahip olan bir bileşiktir. Bu çalışmada, ratlarda deneysel olarak oluşturulan kemik defektlerine, antioksidan özellik gösteren ve osteoblastik aktiviteyi artırıcı özelliği bulunan resveratrolün sistemik uygulanmasının, yeni kemik oluşumu üzerine olan etkilerinin histopatolojik ve biyokimyasal yöntemlerle incelenmesi amaçlanmıştır. Böylece kemik iyileşmesine olumlu yönde katkıda bulunabilecek yeni ajanların geliştirilmesine yardımcı olmak amaçlanmıştır. Çalışmada 56 adet erkek Wistar albino cinsi rat kullanılarak 14'erli 4 grup oluşturulmuştur. Her grup kendi içerisinde sakrifikasyon günleri açısından 14. ve 28. günler olmak üzere 2 gruba ayrılmıştır. Tüm gruplarda ratların sağ mandibulasında 5 mm çapında defekt oluşturulmuştur. 1. Deney grubu olan olan kontrol grubuna (K) herhangi bir işlem yapılmamıştır. 2. deney grubunda (G) oluşturulan defekt sığır kaynaklı kemik grefti ile doldurulmuştur. 3. deney grubunda oluşturulan defekt boş bırakılıp, sistemik resveratrol (10mg/kg) verilmiştir. 4. deney grubunda oluşturulan defekt hem sığır kaynaklı kemik greftiyle doldurulmuş hem de sistemik resveratrol (10mg/kg) verilmiştir. 14. ve 28. günlerdeki histopatolojik ve biyokimyasal değerlendirme sonuçlarına göre; ossifikasyon derecesi, fibrozis, anjiyogenez, enflamatuvar hücre yoğunluğu, BMP-2 ve TNF-α miktarı bakımından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Sonuç olarak; sistemik resveratrolün kemik iyileşmesine olumsuz etkisi olmadığı ve kritik boyutlu kemik defektlerine kemik grefti ile birlikte uygulandığında kemik iyileşmesinin daha iyi sonuçlandığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In oral and maxillofacial surgery, defects in bone tissue emerge due to alveolar loss after multiple tooth extraction, cyst-tumor operations, oncologic resections, trauma, infection and developmental abnormalities. It is necessary to repair defects caused by various etiologies rapidly and in the appropriate way for anatomical form. In recent studies, researchers conduct studies on grafts and biomaterials that can stimulate the new bone formation in the repair process of bone defects. Furthermore the effects of antioxidant agents on new bone formation is under research. Resveratrol (3,4,5-trihydroxystilbene) is present at a high rate mainly in raisins, peanuts, raspberries, mulberries, plums, blackberries and such fruit and vegetables, red wine and Polygonum cuspidatum plant's root. Natural phytoalexin is a compound having a structure of antioxidant, anti-inflammatory, antineoplastic properties. In this study, it is intended to examine the effects of systemic implementation of resveratrol having antioxidant and osteoblastic activity-enhancing features on new bone formation using histopathological and biochemical methods on the experimentally induced bone defects in rats and contribute to the development of new agents for bone healing. Thus, the aim of this study is to develop new agents which can contribute to bone healing in a positive way. In the study, 56 male Wistar albino rats were used to form 4 groups of 14 rats. Each group is divided into 2 groups based on 14 and 28 days of sacrification within themselves. In each group of rats defects of 5 mm in diameter were formed in the right mandibles. Without taking any action on the control group; bovine origin bone graft (G) was applied to first experimental group, systemic resveratrol (10mg/kg) was applied to second experimental group and systemic resveratrol with bovine origin bone graft (10mg/kg) was applied to the third experimental group. According to the histopathological and biyochemical evaluation results of 14th and 28th days, significant difference of ossification degree, fibrosis, angiogenesis, inflammttory cell density, BMP-2 and TNF-α was observed between different groups. As a result, when systemic resveratrol is applied together with graft, bone healing was observed to be better in the critical size bony defects.