Maksiller darlıkla karakterize sınıf ıı bölüm 1 malokluzyonlu bireylerde modifiye rapid maksiller ekspansiyon ve hawley pekiştirme apareyinin etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of modified rapid maxillary expansion and hawley appliances in class 2 division 1 malocclusion cases characterized by maxillary contraction
  1. Tez No: 480957
  2. Yazar: MUSTAFA ERDAL YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CENK DORUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında maksiler darlık ve mandibular retrognati ile karakterize Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyonlu bireylerin modifiye RME ve Hawley pekiştirme apareyleri ile tedavi edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla pubertal atılım döneminde olan 20 bayan hasta 2 gruba ayrılmıştır. Ortalama yaşları 12,2±0,9 olan 10 hasta çalışma grubuna, ortalama yaşları 12,1±0,8 olan 10 hasta da kontrol grubuna rastgele dağıtılmıştır. Çalışma grubuna modifiye RME ve Hawley pekiştirme plağı toplamda 12 ay süre ile kullandırılmıştır. Hiçbir tedavi uygulanmayan kontrol grubu da 12 ay süre gözlem altında tutulmuştur. Çalışmaya dahil edilen bütün hastalardan tedavi öncesi (T0) ve tedavi sonrası (T1) alınan lateral sefalometrik filmler iskeletsel, dişsel ve yumuşak doku değişimlerini değerlendirmek için kullanılmıştır. İstatistiksel yöntemde çalışmamızda elde edilen veriler SPSS 22,0 programına yüklenerek veriler değerlendirilmiştir ve yanılma düzeyi 0,05 olarak alınmıştır. Çalışma grubu kontrol grubu ile karşılaştırıldığında modifiye RME ve Hawley apareyi ile tedaviye uygulanmasına bağlı olarak mandibulanın sagital yön büyümesinin ve efektif mandibuler uzunluğun arttığı, yüz konveksitesinin düzeldiği görülmüştür. Apareyin maksilla üzerinde sagital yönde büyümeyi sınırlandırıcı etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Tedavi sonunda yüzün vertikal boyutlarında artış meydana geldiği ve alt keserlerde bir miktar protrüzyon meydana geldiği görülmüştür. Sınıf II maloklüzyonun tedavisinde modifiye RME ve Hawley apareyi uygulaması geleneksel yöntemlerle yapılan tedaviler kadar etkili bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it was aimed to treat Class II Division 1 malocclusion cases who have maxillary contraction and mandibular retrognathia by using modified RME and Hawley retention appliances. For this purpose, 20 female patients who were in pubertal growth period were divided into 2 groups randomly. Ten patients with a mean age of 12.2 ± 0.9 to the study group and 10 patients with a mean age of 12.1 ± 0.8 to the control group were assigned. In study group, the modified RPE and Hawley retention appliances were used totally for 12 months. The control group, which received no treatment, was also observed for 12 months. Lateral cephalometric films which were taken from all the patients before treatment (T0) and after treatment (T1) were used to evaluate skeletal, dental and soft tissue changes. In the statistical method, our obtained datas were evaluated by using the SPSS 22.0 program and the error level was taken as 0,05. When control group and study group were compared, it was seen that sagittal direction of the mandibular growth, effective mandibular length increase and the facial convexity improvement as a result of the modified RME and Hawley appliances treatment. Sagittal growth restriction effect of the appliances on maxilla was found. At the end of the treatment, it was observed that the increase on the vertical dimension of the face and a slight protrusion in the lower incisors. The application of modified RME and Hawley appliances in the treatment of class II malocclusion was found to be as effective as the treatments made with conventional methods.