Horlama ve tıkayıcı uyku apnesi hastalarında dental tedavi ve evde takip
Dental management and home-based follow-up of obstructive sleep apnea patients and snorers
- Tez No: 480958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT PİŞKİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; tıkayıcı uyku apnesi (TUA) hastalarında oral splintlerin tedavi etkinliklerinin belirlenmesi, evde takip çalışmalarında nabız oksimetre cihazı (NOC) ve akıllı telefon uyku uygulamalarının (UYUG) kullanım olanaklarının araştırılması, bu uygulamaların tanı ve takip çalışmalarında kullanım için yeterliklerinin polisomnografi (PSG) ile karşılaştırarak belirlenmesidir. Çalışmaya, iki basit horlama ve 16 TUA hastası (Apne/Hipopne İndeksi-AHI > 5 olan gönüllüler) dahil edildi. Gönüllüler, NOC ve UYUG hakkında bilgilendirildi. Her hastanın, üç farklı gecede, kendi ev ortamında bu cihazları kullanarak uyuması sağlandı. NOC ve UYUG ölçümden elde edilen oksijen desatürasyon indeksi (ODİ), horlama şiddeti (HŞ) ve horlama yüzdesi (HY) değerlerinin ortalaması alınarak tanı değerleri elde edildi. Mandibula ilerletici splint (MİKS) yapımı için hastaların alt ve üst çene ölçüleri alındı ve çalışma modelleri elde edildi. Bu modeller üzerinde alt ve üst çene için primer splintler üretildi ve bu splintler ağız içindeyken, hastanın maksimal mandibular protrüzyon miktarının %60-75'I kullanılarak çene ilişkileri kaydedildi. Primer splintler artikülatörde birleştirildi ve MİKS'ler üretilerek, hastalara teslim edildi. Tedavi başlangıcından sonra birinci hafta, birinci ay, üçüncü ay ve altıncı ayda, NOC ve UYUG kayıtları tekrarlandı. Altıncı ayda, her hastada PSG testi tekrarlandı ve elde edilen AHİ değerleri tanı değerleri ile karşılaştırıldı. Tanı NOC ve UYUG değerleri de tedavi NOC ve UYUG değerleri ile karşılaştırıldı. 6. ay PSG verilerine göre; hastaların %68,75'inde AHİ değerleri 5'in altına düştü. Ayrıca, MİKS tedavisi ile horlama indeksi (Hİ) skorları da anlamlı bir şekilde azaldı (p = 0,008). Aynı şekilde NOC ile elde edilen ODİ değerleri de tedavi süresince anlamlı bir şekilde azaldı (p < 0,05). UYUG ile belirlenen HŞ, tedavi boyunca anlamlı azalma gösterdi (p < 0,05). HY'de ise birinci ayda anlamlı azalma görüldü (p < 0,05), ancak diğer kontrol periyotlarında belirgin bir değişiklik ile karşılaşılmadı. İstatistik verileri, Hİ ve HY arasında yüksek bir korelasyon olduğunu gösterdi (0,915 - 0,917). Bu çalışmanın sonuçlarına göre, TUA hastalarının evde takibi için NOC ve UYUG'ların birlikte kullanımı, yakın bir gelecekte standart bir yöntem olmaya aday görünmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the efficacy of oral appliance therapy in obstructive sleep apnea (OSA), to determine the ability of pulse oxymetry (PO) and smart phone's sleep apps (SPSA) combination as a novel home-based follow-up device, and to compare the obtaining data with polisomnography (PSG) results. Two snorers and 16 OSA patients ( Apnea/Hipopnea Index-AHI > 5 ) were included in this study. Volunteers were instructed about the usage of PO and SPSA. Each patient was provided to use these devices at three different nights when he/she slept in their home environment and records were performed. The mean diagnostic values of oxygen desaturation index (ODI), snoring severity (SS) and snoring percentage (SP) were obtained from three nights PO and SPSA records To fabricate mandibular advance splint (MAS), upper and lower jaw impressions of the patients were made, and working casts were obtained. Primer splints for upper and lower jaws were fabricated on these casts, and İntermaxiller relations were recorded by using 60-75% of the patient's maximal mandibular protrusion amount while the splints were on the jaws. The primer splints were mounted on articulator and MAS's were produced and delivered to the patients. PO and SPSA records were repeated at the first week, the first month, the third month and the sixth month of the treatment. At the sixth month of treatment, PSG test was repeated and obtained AHI values were compared with the diagnostic values. Then, diagnostic PO and SPSA values were also compared with treatment PO and SPSA values. According to the 6th month PSG data; 68.75% of patients had AHI values below 5. Snoring index (Sİ) also showed significant decrease by using MAS (p = 0,008). Identically, PO values were showed significant decrease in ODİ during the treatment (p < 0,05). SS scores determinated by SPSA were showed significant decrease during the treatment (p < 0,05). Despite the SP values were showed significant decrease at the first month (p < 0,05), no significant changes at the other control periods. Statistical data showed a high correlation between Sİ and SP (0,915 - 0,917). According to the results of this study, the combined use of PO and SPSA seems to be a standard method in the near future for follow-up of OSA at home.