Sistemik stronsiyum ranelat uygulamasının mandibular ilerletme yapılan ratlarda kondil büyümesi üzerine olan etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental evaluation of effects of systemic strontium ranelate application on condylar growth after mandibular advancement in rats
- Tez No: 480956
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN CENK DORUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Ortodontide mandibulayı ileride konumlandırmak amacıyla kullanılan fonksiyonel apareyler iskeletsel ve oklüzal uyumsuzluğu düzeltmeyi amaçlar. Alt çene, fonksiyonel aparey aracılığı ile önde konumlandırıldığında kondil normal pozisyona göre öne ve aşağıya doğru yerdeğiştirmektedir. Kondil başının yeni konumuna bağlı olarak, enkondral ossifikasyon stimulasyonu sağlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı; ağız içi apareylerle mandibular ilerletme yapılan ratlarda sistemik Stronsiyum Ranelat (SR) uygulamasının kondil büyümesi üzerine etkilerinin deneysel olarak incelenmesidir. Çalışmada ağırlıkları 160-190 gr arasında değişen 56 rat 4 gruba ayrılmıştır. Grup 1: Kontrol grubu, Grup 2: Sadece SR uygulanan grup, Grup 3: Sadece aparey uygulanan grup, Grup 4: Aparey ve SR' nin birlikte uygulandığı grup. Grup 2 ve 4' teki deneklere günlük 900 mg/kg sistemik SR verilmiştir. Mandibuladaki morfolojik değişiklikler 1., 15. ve 30. günlerede alınan bilgisayarlı tomografiler (BT) üzerinde yapılan uzunluk ölçümleri ile değerlendirilmiştir. İmmünohistokimyasal değerlendirme için gruplardaki deneklerin yarısı 15. günde (erken dönem) , diğer yarısı 30. günde (geç dönem) sakrifiye edilmiştir. Deneklerden alınan histolojik kesitlerde Sox 9 ve Osteopontin antikorları kullanılarak kondil başındaki yeni kıkırdak ve kemik yapım alanları incelenmiştir. Erken ve geç dönemde BT üzerinde yapılan uzunluk ölçümlerinde gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. İmmünohistokimyasal incelemede kontrol ve deney grupları arasında önemli farklılıklar izlenmiştir. Sox 9 ve Osteopontin immünolokalizayonu en fazla Grup 4' te görülürken, Grup 2 ve Grup 3' teki immünolokalizasyon düzeylerinin benzer olduğu tespit edilmiştir. Yine tüm gruplarda erken dönemde elde edilen histolojik bulguların, geç dönem sonuçları ile benzerlik gösterdiği görülmüştür. Sonuç olarak SR' nin kondil büyümesini stimüle ettiği ve mandibular büyümeye katkı sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In orthodontic, functional appliances which are used to keep mandible forward position have purpose to correct skeletal and occlusal incompatibility. The condyle is displaced forward and downward relative to the normal position when the lower jaw is positioned forward via the functional appliance. Depending on the new position of the condyle head, stimulation of enchondral ossification is provided. The aim of this study is to investigate the effects of systemic Strontium Ranelate (SR) application on condyle growth in rats which were applied mandibular advancement with intraoral appliances. In the study, 160-190 gr weight 56 rats were divided into 4 groups. Group 1: Control group, Group 2: only SR application, Group 3: only Appliance application, Group 4: SR and Appliance application together. Daily doses of 900 mg / kg of systemic SR were given to subjects in Groups 2 and 4. The morphological changes in the mandible were assessed by length measurements on computed tomography (CT) that were taken on days of 1st, 15th and 30th. For immunohistochemical evaluation, half of the subjects in the groups were sacrificed on the 15th day (early phase) and the other half on 30th day (late phase). New cartilage and bone formation areas on the condyle were analyzed by using Sox 9 and Osteopontin antibodies on histologic sections that were taken from subjects. There was no significant difference between the groups in the length measurements of CT which were made on the early and late phases. Significant differences were observed between control and experimental groups in the immunohistochemical evaluation. Sox 9 and Osteopontin immunolocalization were found the most in 4th group, whereas the immunolocalization levels of Group 2 and Group 3 were similar. Besides, early histologic findings in all groups were similar with late results. As a result, SR was found to stimulate condyle growth and contribute to mandibular growth.