Sistemik lupus eritematozus'lu hastalarda serum aprıl ve BLYS düzeylerinin hastalık aktivitesi ve organ tutulumu ile ilişkisi
Association of serum april and blys levels with disease activity and organ involvement in systemic lupus erythematozus patients
- Tez No: 481008
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İNANÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Sistemik lupus eritematozus, değişik organ sistem tutulumu ve otoantikor üretimi ile karakterize, etiyolojisi belirsiz bir otoimmün hastalıktır. BAFF, B hücre maturasyonunda ve sağkalımında, APRIL ise antikor sınıf değişiminde ve plazma hücrelerinin sağkalımında önemlidir. Biz bu çalışmada serum BAFF ve APRIL düzeylerinin SLE'lu hastalarda aktivite ve klinik bulgularla ilişkisini inceledik. Materyal ve Metod: Bu çalışma İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimince desteklenmiştir (Proje kodu: TTU-2016-22314). Çalışmaya İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı polikliniğe başvurmuş veya serviste takip edilen 79 SLE'li hasta ve 27 sağlıklı kontrol grubu alındı. Hastalık aktivitesi SLEDAI ile değerlendirildi ve BAFF ve APRIL için serum örnekleri toplandı. Serum BAFF ve APRIL düzeylerine ELISA yöntemi ile bakıldı. 19 hasta tedavi sonrası tekrar değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives: Systemic lupus erythematozus is an autoimmüne disease of unclear etiology characterized by autoantibody production and protean organ system manifestations. BAFF is important for B-cell maturation and survival, APRIL is important for antibody class-switching and plazma cell survival. We investigated the association between serum BAFF, serum APRIL and activity and clinical findings in SLE patients. Materials and Methods: This work was supported by Scientific Research Project Coordination Unit of İstanbul University. Project number: TTU-2016-22314 Seventy-nine patients with SLE who were referred to Rheumatology Department polyclinics of Istanbul University Istanbul School of Medicine and 27 healthy control groups were included to our study. Disease activity was assessed with SLEDAI and serum samples were collected for BAFF and APRIL levels. Serum BAFF and APRIL levels were assessed by ELISA. Nineteen patients were reevaluated after treatment.