Hastalarda ilaç tedavisine uyumun değerlendirilmesi
Assesment of medication adherence
- Tez No: 481009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PALANDUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
AMAÇ: İlaç tedavisine uyum, hastanın verilen ilaç tedavisini ne ölçüde uyguladığı olarak tanımlanabilir. Tedavi uyumu hastalığın prognozunu ve tedavi maliyetini önemli ölçüde etkiler. Bu çalışmada hastaların ilaç tedavisine uyumlarının değerlendirilmesi ve uyumsuzluğa yol açan faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. HASTALAR VE YÖNTEMLER: İstanbul Tıp Fakültesine çeşitli hastalıklar için başvuran, en az 2 haftadır düzenli ilaç kullandığını ifade eden, anket formunu doldurmayı kabul eden 600 hastaya çalışmaya dahil edildi. Gönüllülerin anket formunda yer alan 16 soruyu cevaplamaları istendi. Veriler SPSS istatistik programı ile değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya katılanların % 58'inin ilaçlarını doktor talimatından farklı dozda ve sıklıkta kullanmış olduğunu, %89'unun içmesi gereken bir ilacı içmediği tespit edildi. Hastaların % 74'ü doktorun ilaçları kendisine iyice anlattığını; % 56'sı doktora verilen ilaçlarla ilgili soru sorduklarını; % 63'ü de doktorun ilaçları düzenli kullanıp kullanmadıklarını sorguladığını belirttiler. SONUÇ: Bu çalışmada hastaların tıbbi tedaviye uyum oranını beklentilerimizin altında bulduk. Hekimlerin doğru tanı koyup doğru tedaviyi başlamak kadar hastaların tedaviyi doğru anlayıp uygulamaları konusuna da odaklanmaları gerekir. Her hasta için uyumsuzluğa yol açan nedenin belirlenerek bunu ortadan kaldırmaya yönelik çalışmalar yapılması, tedavi başarısının artmasına, istenmeyen sonuçların engellenmesine ve nihai olarak sağlık harcamalarının azalmasına katkıda bulunur.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Adherence may be defined as“the extend to which the patient follows medical instructions”. Adherence to the medication affects prognosis of the illness and the costs of treatment immensely. The aim of this study is to assess the patients' adherence to medical treatment and to determine the factors which cause inadherence. METHODS: The study was conducted on the 600 patients who applied to İstanbul University, Istanbul Faculty of Medicine, who stated that she/he has been using medicine at least for two weeks and who accepted to fill the questionnaire. The volunteers were asked to answer the 16 questions in the form. The data was analyzed using the SPSSTM statistics program. RESULTS: The volunteers declared that 58% took medication in a different way than the doctor recommended and 89% didn't take a prescribed medication. Of the patients 74% stated that the doctor described the instructions, 56% could ask the doctor questions about the medication. They declared that 63% of the doctors questioned the adherence of the patient. CONCLUSION: According to the findings of this study mean score of medication adherence is lower than expected. Doctors should focus on the issue that patients understand and apply the medications as recommended as much as they make an accurate diagnosis and initiate the appropriate treatment. For each patient, determining the reasons which cause inadherence and carrying out studies to eliminate these factors will contribute to raise success of medication, to eliminate undesired results and finally to decrease the medical expenses.