Diyarbakır ilinde çocuklarda gözlenen brusellozun çapraz bulaş dinamiği ve izolatların filogenetik soyağacının araştırılması
Investigation of cross-transmission dynamics of brucellosis observed in children in the province of Diyarbakir and phylogenetic tree of the brucella isolates
  1. Tez No: 481024
  2. Yazar: TUBA DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEYLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bruselloz enfekte hayvanlarla doğrudan temas, süt ve süt ürünlerinin taze olarak tüketilmesi, enfekte damlacıkların inhalasyonu ile bulaşabilen, brusella türlerinin neden olduğu bir hastalıktır. Özellikle çocuk hastaların tedavisinde güçlüklere ve nükslere neden olmaktadır. Bu tezde brusellozun endemik olduğu Diyarbakır yöresinde izole edilen Brucella suşlarının tür düzeyinde tanımlanması, antibiyotik duyarlılıklarının belirlenmesi multilocus variable number tandem repeat analysis (MLVA) yöntemiyle moleküler epidemiyolojik analizlerinin yapılması amaçlandı. Çalışmaya 2000-2013 yıllarında Diyarbakır Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde, brusella enfeksiyonu tanısı alan çocuklardan izole edilmiş toplam 77 Brucella suşu dahil edildi. Konvansiyel yöntemler ile suşların tür düzeyine tayini ve antibiyotik duyarlılık testleri gerçekleştirildi. Polimeraz zincir reaksiyonu yöntemiyle Brusella türleri tanımlandı ve ardından MLVA yöntemi ile suşların genotip tayini yapıldı. 77 hastanın 40'ı erkek, 37'si kız olup yaş aralığı 2-16 yaş (ortalama 9.14 ± 3.4 yaş) arasındaydı. Bütün hastalarda yakın zamanda pastörize edilmemiş süt veya süt ürünleriyle beslenme hikayesi mevcuttu. Karın ağrısı (58%), artralji (%56), miyalji (%40) en sık şikayetlerdi. En sık klinik bulgular arasında ateş, artrit, hepatomegali ve splenomegali yer alıyordu. Mevsimsel dağılım açısından sonbahar sonu ve yaz aylarında sıklık gösteriyordu. Suşların tamamının B.melitensis biovar 3 olduğu saptandı. İki izolat seftriaksona dirençli bulunurken, suşların tamamı doksisiklin, streptomisin ve trimetoprim-sülfametoksazole duyarlıydı. Tigesiklin ve Rifampisin için MİK aralıkları 0,016-0,23 ve 0,38-1,5 µg/ml olarak belirlendi. Moleküler epidemiyolojik analizler sonucunda 77 suşta 42 farklı MLVA-16 profili belirlendi. Bu 42 profilin 18 tanesi en az iki veya daha fazla suş içermekteydi. Geriye kalan 24 suş ise özgü profil gösterdi. Suşlar arasındaki kümeleşme oranı %66.7 olarak tespit edildi. Lokuslardan ayırım gücü en yüksek lokus Bruce 30 iken, bunu sırasıyla Bruce 16, Bruce 9, Bruce 7, Bruce 4 takip etti. Suşlarının tamamının MLVA-11'e göre genotip 122, MLVA-8'e göre ise genotip 43 olduğu ve Doğu Akdeniz genotipinde yer aldığı belirlendi. Sonuç olarak yörede çocuklarda bruselloz halen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Suşlar arasında çapraz bulaş oranı yüksektir. Çalışmamız bölgede hayvan hareketliliğin kontrol altına alınmasının, et ve süt ürünlerinin denetim altına alınmasının, çocukların beslenmesinde kontamine ürünlerden kaçınılmasına yönelik eğitim faaliyetlerinin gerekliliğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Brucellosis is an infection disease caused by brucella species and is transmitted by direct contact with infected animals, consumption of fresh milk and dairy products, inhalation of bacteria of infected droplets. It causes difficulties and recurrences especially in the treatment of child patients. This study was aimed to identify the brucella species, to determine their antibiotic susceptibilities and to perform molecular epidemiological analyzes of the isolates by multilocus variable number tandem repeat analysis (MLVA) method. A total of 77 brucella strains isolated from children with brucella infection in Diyarbakır Children's Diseases Hospital between 2000 and 2013 were included in the study. Genotying of the strains were done by MLVAOrsay 16 method. Of the 77 patients, 40 patients were boys and 37 patients were girls, with ages ranging from 2 years to 16 years (mean, 9.14 ± 3.4 years). All patients had a history of recently consuming unpasteurized milk or dairy products. Abdominal pain (58%) and arthralgia (%56), and myalgia (40%) were the most frequent complaints. The most frequent clinical findings were fever, arthritis, hepatomegaly, and splenomegaly. The seasonal distribution showed an increase in late spring and summer. All of the Brucella isolates were found to be B. melitensis biovar 3. Two isolates were resistant to ceftriaxone, while all isolates were susceptible to doxycycline, streptomycin and trimethoprim-sulfamethoxazole. Ranges of minimal inhibitory concentration (MIC) of tigecycline and rifampicin were 0.016-0.23 and 0.38-1.5 μg/ml, respectively. Molecular epidemiological analyzes revealed 42 different MLVA-16 profiles. Eighteen of these 42 profiles included two or more strains. The clustering rate was 66.7%. In three strains four locus variants, in one strain five locus variants were found. Bruce 30 was the highly discriminatory locus and it was followed by Bruce 16, Bruce 9, Bruce 7, and Bruce 4, respectively. All of the strains were defined as genotype 122 according to MLVA-11 and genotype 43 according to MLVA-8, and were in the Eastern Mediterranean genotype. In conclusion, brucellosis is still a significant public health problem in children in the region and high clustering rate indicates that most of the cases were related to each other and most probable originated from common source. Controlling of animal movements, meat and milk products and training activities about avoiding contaminated products of the children were necessary.