Akkaraman ırkı koyunlarda iskemi modifiye albümin (ima) ve bazı serolojik parametrelerin düzeyleri ile abortlar arasındaki ilişki
Relationship between levels of i̇schemia-modified albumin (İma) and some serological parameters and abortion in akkaraman sheep
  1. Tez No: 481023
  2. Yazar: SONGÜL PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERAN YOKUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Koyunculuk işletmelerinin en büyük sorunlarından biri olan ve büyük ekonomik kayıplara sebep olanabortus,multifaktöriyel bir gebelik komplikasyonudur.Abortlarınsebepleri farklı olsa da artan oksidatif stresin patolojik süreçte rol aldığı bilinir. Şimdiye kadar koyunlarda olası abort vakalarının erken tanısı için güvenilir biyokimyasal bir belirteç önerilmemiştir.Oksidatif stres biyomarkırı olarak kabul edilenİskemimodifiyealbümin'in (İMA) insanlarda yapılan araştırmalardaoksidatif stresle ilişkili hastalıklar vekomplike gebeliklerdearttığı belirtilmiştir. Bu araştırmada koyunlarda abortusun erken tanısında maternal serum İMA düzeyinin önemi ve oksidatif stres belirteçleri ile ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Çalışmada, gebeliklerinin 1.5-2.5 ayları arasında olan 135adet gebe ve 13 adetnon-gebe (gebe olmayan) olmak üzere toplam 148 adet Akkaraman ırkı koyundan serum örnekleri alınmıştır. Gebeliklerinin son dönemlerinde abort yapan koyunların (n=22) serumları,abortgörülmeyenlerden seçilerek ayrılmıştır. Abort görülmeyenler koyunların arasından (n=24) tanesi pozitif kontrol grubu olarak seçilmiştir. Ayrıca fizyolojik değişimlerin etkisini tanımlamak içingebe olmayan koyunlardan (n=13) alınan kan örnekleri de çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Abortus,one of thebiggest problem of thesheepfarming,is a multifactorielpragnancycomplication. Howeverthereasons of aborts can be different,it is knownthatoksidativestresstakespart in patologicalprocess. A reliablebiochemicalbiomarker has not beenproposedfortheearlyprediction of possibleabortcases in sheep yet. Itwasregarded as IschemiaModifiedAlbumin (IMA) is an oxidativestressbiomarker. Instudies on humanshavebeenexplainedthat IMA is elevated in diseasesrelatedtooxidativestressandcomplicatedpregnancies. Inthisstudy, it wasaimedtorevealtherelationshipbetweenprevalence of maternal serum IMA andoxidativestressmarkers in theearlydiagnosis of abortus in sheep. Serum samples of 148 Akkaraman sheepbreedweretaken, 135 of whichwerebetween1.5-2.5 months of pregnancyand 13 of non-pregnant. Serums of abortedsheepthat (n= 22) in recentperiods of theirpregnancieswereisolatedfromtheunabortedones. A positivecontrolgroupwasselectedamongthenon-abortedgroup (n= 24). Inaddition, bloodsamplestakenfromnon-pregnantsheep (n= 13) werealsostudiedtodescribetheeffect of physiologicalchanges.