Etkinliği akustik rinometri ve rinomanometri ile değerlendirilen nazal septum cerrahisinin ses üzerine etkisi
The effect of nasal septum surgery whose effectiveness is evaluated with acoustic rhinometry and rhinomanometry on voice
  1. Tez No: 481053
  2. Yazar: EMRE APAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT İKİNCİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Etkinliği akustik rinometri (AR) ve anterior rinomanometri (ARM) ile değerlendirilen nazal septum cerrahisinin ses üzerine etkisini; objektif ve subjektif ses analizi yöntemleri ile değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 62 hasta dahil edildi. Postoperatif dönemde 13 hasta AR ve/veya ARM testlerinin değerlerinde preoperatif döneme göre düzelme olmamasından dolayı çalışma dışı bırakıldı. Ayrıca postoperatif dönemde komplikasyon gelişen 3 hasta ve kontrollerine gelmeyen 4 hasta daha çalışma dışı bırakıldı. Sonuç olarak değerlendirmeye 42 hasta alındı. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası 1. ve 3. aylarda hastalara objektif olarak AR, ARM, akustik ses analizi ve spektrografik analizler yapıldı. Ayrıca burun açıklığını değerlendirmek için NOSE skala, sesteki değişimi değerlendirmek için de VHI-30 subjektif testleri yapıldı. Bulgular: AR ile ölçülen total minimal kesitsel alan (Sağ MCA2 + Sol MCA2=MCA) ve total nazal hacim (Sağ VOL+Sol VOL=VOL) değerlerinde preoperatif ile 1.ay, preoperatif ile 3.ay arasında istatistiksel olarak anlamlı artış saptanmıştır (p0,05), yalnız Shimmer değerinde preoperatif ile 1. ay, preoperatif ile 3. ay arasında istatistiksel olarak anlamlı azalma saptanmıştır (p0,05). VHI-30 skorunda preoperatif ile 1. ay, preoperatif ile 3. ay, 1.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evalaute the effect of nasal septum surgery, whose effectiveness is evaluated by acoustic rhinometry (AR) and anterior rhinomanometry (ARM), on voice with objective and subjective voice analysis methods. Materials and Methods: Sixty-two patients were included in the study. Thirteen patients were excluded from the study in the postoperative period due to the lack of improvement in AR and / or ARM tests compared to the preoperative period. In addition, 3 patients who had complications in the postoperative period and 4 patients who did not come to their control visits were excluded from the study. As a result, 42 patients were included in the evaluation. AR, ARM, acoustic voice analysis and spectrographic analysis were performed objectively in the patients preoperatively and after the first and third months of the operation. Besides, the NOSE scale and VHI-30 were used as subjective tests to assess nasal opening and voice changes, respectively. Results: A statistically significant increase in total minimum cross-sectional area (right MCA2 + Left MCA2 = MCA) and total nasal volume (Right VOL + Sol VOL = VOL), which were measured with AR, was detected between preoperative values and the values at postoperative 1st and 3rd month (p 0.05), there was a significant reduction in Shimmer values between preoperative and 1st month, and between preoperative and 3rd month values (p0,05).