Gastrointestinal malignite cerrahisi geçirecek hastalarda postoperatif yoğun bakım ihtiyacını öngörmede ASA, SORT, CCI ve cacı indekslerin karşılaştırılması
Compari̇ng the index ASA,SORT,CCI,CACI for predi̇cti̇on i̇ntensi̇ve care uni̇t need in pati̇ents operated for gastrointesti̇nal mali̇gnency
- Tez No: 481052
- Danışmanlar: UZMAN ELİF BOMBACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu retrospektif çalışmada; gastrointestinal sistem (GİS) tümör cerrahisi uygulanan hastaların preoperatif değerlendirme sürecinde yoğun bakım endikasyonu öngörülerimizin tutarlılığını belirlemeyi, ayrıca ASA, CCI, CACI ve SORT gibi sınıflama ve indekslerin bu tahminlerdeki etkinliğini araştırmayı amaçladık. Çalışma 01 Nisan 2015 ile 31 Mayıs 2017 tarihleri arasındaki 25 aylık süreçte Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde onkolojik gastrointestinal sistem (GİS) cerrahisi geçiren hastaların hastane kayıtları incelenerek yapıldı. Araştırmaya özafagus, mide, pankreas ve barsak kanseri teşhisi alarak elektif şartlarda ameliyat edilen erişkin hastalar dahil edildi. GİS malignite nedeniyle opere edilen hastaların verileri retrospektif olarak tarandı. Bu taramada preoperatif değerlendirme raporları ve postoperatif dönemde hastaların takip ve tedavisinin yapıldığı birimlerdeki kayıtlar incelendi. Bu değerlendirmeler doğrultusunda her bir grupta 50 hasta olacak şekilde 4 grup oluşturuldu. Grup 1: Preoperatif değerlendirmede YBÜ endikasyonu konulan ve ameliyat sonrası YBÜ takibi yapılan Grup 2: Preoperatif değerlendirmede YBÜ endikasyonu konulan ve ameliyat sonrası YBÜ takibine gerek duyulmadan servise devredilen Grup 3: Preoperatif değerlendirmede YBÜ endikasyonu konulmayıp ve ameliyat sonrası YBÜ takibi yapılan Grup 4: Preoperatif değerlendirmede YBÜ endikasyonu konulmayan ve ameliyat sonrası servise devredilen. Gruplara kabul edilen hastaların yaş, cinsiyet, ASA skoru, sigara kullanımı, cerrahinin tipi, yandaş hastalıkları (KOAH, KAH, KYY, HT ve DM) ayrıntılı olarak not edildi. SORT skoruhttp://www.sortsurgery.com/ (erişim tarih 15.09.2017) sitesinden, CCI ,CACI indeksi ve CACI ilişkili tahmini ölüm riski ise elektronik ortamda http://www.pmidcalc.org/?sid=7722560&newtest=Y(erişim tarihi 09.09.2017) sitesinden hesaplanarak ortaya çıkan sonuçlar kaydedildi. istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics versiyon 22.0 programı kullanıldı. Tanımlayıcı istatistiksel parametrelerin (ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değer) ikili gruplar arası karşılaştırmalarında Student's t-testi, çoklu karşılaştırmalarında ise tek yönlü ANOVA testi kullanıldı. ROC eğrisi kullanılarak SORT, CACI, CACI tahmini ölüm riski (CACI Estimated risk of death) ve CCI indekslerinin, hastaların yoğun bakım ünitesine yatıp yatmayacaklarını tahmin etmedeki etkileri incelendi. Dört farklı indeksin ameliyat sonrası YBÜ'ye yatışı tayin etmedeki seviyelerini karşılaştırdığımızda CACI ile estimated risk of death (CACI) indekleri en iyi indeksler olup birbirlerine yakın seviyede duyarlılık ve özgüllüğe sahiptir. Diğer taraftan CCI indeksi bu dört yöntem arasında en zayıf hassasiyete sahip olduğunu belirledik. Hastanın yaşı, ASA fizik durumu, komorbiditeleri ve cerrahinin özellikleri olmak üzere tüm belirleyicileri bünyesinde taşıyan SORT'un YBÜ ihtiyacını belirlemedeki etkinliğini ortaya koyabilmek için daha geniş kapsamlı klinik çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatine vardık.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this retrospective study we aimed to analyze the consistency of our preoperative ICU (Intencive Care Unit) indication predictements and the efficacity of classification and indices such as ASA, CCI,CACI and SORT. Study was performed between 1st April 2015 and 31st May 2017 , during 25 months, by examining the files of patients operated for oncological GIS diseases, in Health and Research University Kartal Dr. Lütfi Kırdar Education and Reasearch Hostpital. Adult patients, diagnosed with esophagus, stomach, pancreas and intestinal cancer and operated under elective circumstances are included. The data of operated patients for GIS malignancy scanned retrospectively . Preoperative evaluation papers and reports of postoperative follow-up and treatment were involved in this research. 4 groups of 50 patients is createdin accordance of the data. Goup 1: ICU indicated beofre the surgery and postoperatively ICU follow up needed. Group 2: ICU indicated but postoperatively ICU follow up not needed. Group3: ICU indication not mentioned but postopeartively ICU folloing needed. Group4: ICU not indicated and postoperaticely ICU following not needed. Patients' age, sex, ASA scorings, smoking habits, type of the surgery, comorbidities (COPD,CAD, CHF, HT and DM) noted with details. Sort score was cxalculated and recorded from http://www.sortsurgery.com/(acces date 15.09.2017). CCI, CACI index were calculated and recorded fromhttp://www.pmidcalc.org/?sid=7722560&newtest=Y IBM SPSS Statistics version 22.0 used for statistical analysis.For descriptive statistical parameters(mean,Standard deviation,minimum and maximum value) student's t test used for binary group comparison,unidirectional ANOVA test used for multipl comparison.To predict Intensive Care Unit internization of patients SORT,CACI,CCI estimation,risk of death (CACI estimated risk of death) and CCI index effect examined. When postoperative Intensive Care Unit internization prediction levels are compared in that four different index , CACI and CACI estimated risk of death indices are better choices , their sensitivity and spesifity are similar. On the other hand we determined CCI index has lesser sensitivity among the four methods. We convinced taht more comprehensive clinical trials needed to predict efficacy of ICU demand for SORT which includes all determinators as age of patient,ASA physical status, comorbidities and properties of surgery.