Koroner arter hastalarında diyabet varlığında ve yokluğunda ACE geninin insersiyon/ delesyon polimorfizmi açısından incelenmesi
Examination of insertion/ deletion polymorphism in the ACE gene in coronory artery patients and its relation with diabetes
  1. Tez No: 48112
  2. Yazar: ARSUN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖNÜL SULTUYBEK KANIGÜR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
88 VI. ÖZET Son yıllarda yapılan çalışmalarda ACE geninin 16. intronundaki insersiyon/delesyon polimorfizminin koroner arter hastalığı ve miyokard infarktüsü için risk faktörü olabileceği belirtilmiştir. Bilindiği gibi NIDDM bir prematüre aterosikleroz modelidir. Fransız, Japon, ingiliz, italyan gibi çeşitli populasyonlarda koroner arter hastalığı ile ACE geninin delesyon polimorfizminin bağıntısı bulunduğu, miyokard infarktüsü ile D allelinin alakalı olduğu belirtilmiştir. Anjiyotensin konverting enzim (ACE) çinko içeren bir peptidazdır. Bu enzim anjiyotensin l'i bir vazokonstriktör anjiyotensin ll'e dönüştürdüğü gibi vazodilatör olan bradikinini de inaktive eder. ACE geninin 17. kromozomunun q23 bantında bulunduğu gösterilmiştir. Bu genin 16. intronunda 287 bç'lik bir insersiyon/delesyon polimorfizmi oluşturan Alu tekrarlanan dizisi bulunduğu belirlenmiştir.Bu polimorfik bölgedeki DNA dizisinin uzunluğu polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) tekniği ile belirlenmiştir. 190 bç'lik parça Alu tekrarlanan dizisinin bulunmadığı D allelini, 490 bç'lik parça bu dizinin bulunduğu I allelini göstermektedir. insan ACE geninin 16. intronundaki bu genetik çeşitliliğin serum ACE aktivite düzeyinin belirlenmesi ile ilgili olabileceği gösterilmiştir. DD genotipinde olanlarda aktivitenin II genotipindekilerden 2 kat daha yüksek olabileceği belirlenmiştir. Böylece ACE aktivitesi yüksek bireylerin polimorfizme göre genotipleri belirlenerek ACE inhibitörleri ile tedavinin koroner arter hastalığının ilerlemesi ve miyokard infarktüsünün gelişmesini önlemede etkili olabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızın amacı Türk toplumunda da önemli yeri olan koroner arter hastalığının diyabet varlığında ve yokluğunda ACE gen insersiyon/delesyon polimorfizmi açısından incelenmesidir. Bu amaçla genomik DNA kullanılarak polimeraz zincir reaksiyonu tekniği uygulanıp ACE gen bölgesi çoğaltılarak, ACE gen lokusundaki insersiyon/delesyon polimorfizmi incelenip elde edilen sonuçlar istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir.89 Çalışmamızın sonucunda ACE DD genotipinin koroner arter hastalığı için kuvvetli risk olduğu saptanmıştır. ACE'nin delesyon allelinin miyokard infarktüsü ile ilgisi olduğu bulunmuştur. Diyabet varlığında her iki homozigot genotip frekanslarında artış, heterozigot genotip frekansında azalma görülmüştür.
Özet (Çeviri)
90 VII. SUMMARY In the recent studies, it has been claimed that the insertion/deletion polymorphism in the 16th intron of the ACE gene was a potent risk factor for coronary artery disease and for myocardial infarction. It is a well known fact that NIDDM is a premature model of atherosclerosis. It has also been stated that in various populations, such as French, Japanese, British, and Italian, an association could be observed between coronary artery disease and the insertion/deletion polymorphism of the ACE gene and a similar association was existed between myocardial infarction and D allele. The angiotensin converting enzyme (ACE) is a zinc containing peptidase. This enzyme converts angiotensin I to the vasoconstrictor angiotensin II, and it also inactivates the vasodilator bradykinin. The ACE gene is located at the q23 band of the 17th chromosome. The above- mentioned studies also revealed that a 287-bp Alu repeat sequence had been located in the 1 6th intron of this gene. The length of the DNA sequence in this polymorphic site was measured by the polymerase chain reaction (PCR) technique.190-bp fragment shows the D allele in which the Alu repeated sequence does not exist and 490-bp fragment shows the I allele which has this repeated sequence. It has been stated that the genetic variations of the 1 6tn intron of the human ACE gene may be related to the serum ACE activity level. It has been confirmed that this activity could be twice as much for those of DD genotype as compared to II genotype. Therefore, the genotypical classification of individuals who have high ACE activity, according to their polymorphism and their treatment by ACE inhibitors would be effective in preventing myocardial infarction to become more acute. The aim of this study is to examine the coronary artery disease, which is common in Turkish population, in the cases of existence or non-existence of diabetes by examining ACE gene insertion/deletion polymorphism.91 In order to examine the insertion/deletion polymorphisim in the ACE gene locus, genomic DNA was isolated and ACE gene site was amplified by PCR technique. In conclusion it has been confirmed that the DD genotype of ACE has a strong risk for coronary artery disease, and the deletion allele of the ACE has been associated with myocardial infarction. Furthermore, it has been observed that in the case of diabetes the two homozygote genotype frequencies were increased and heterozygote frequency was decreased.