Koroner arter hastalarında interlökin (ıl)1, 6 ve 10 ile tümör nekrozis faktör (TNF) gen polimorfizmlerinin olası rollerinin araştırılması
Investigation of possible roles of interleukin (il) 1, 6, 10 and tumor necrosis factor (TNF) gene polymorphisms in coronary artery disease
- Tez No: 329833
- Danışmanlar: PROF. DR. LÜLÜFER TAMER GÜMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Ateroskleroz, dinamik ve progresif inflamatuar bir patolojidir. Koroner arter hastalığında (KAH) tüm vakalar hiperlipidemi, sigara, obezite, diyabet gibi konvansiyonel risk faktörleriyle açıklanamaz. Yapılan çalışmalarla inflamatuar sistemi direkt veya indirekt olarak etkileyen genetik varyasyonların KAH riskini artırdığı gösterilmiştir. Genetik farklılıklar, bireylerde hastalığın oluşması, seyri ve şiddetli inflamatuar reaksiyonlara eşlik eden kötü prognostik veriler açığa çıkmasıyla ilgili farklılıkları açıklamaktadır.Bu çalışmada, aterosklerozun gelişimi, ilerlemesi ve komplikasyonlarında pro- ve anti-inflamatuar sitokinlerin rolünü güncel bilgilerle bir araya getirmeyi amaçladık.Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kardiyoloji ve Kalp Damar Cerrahisi polikliniklerine göğüs ağrısı ile başvuran ve koroner anjiografi ile koroner arterlerinde %70 ve daha fazla darlık belirlenen, yaşları 36-78 arasında değişen, 23 kadın ve 57 erkekten oluşan 80 koroner arter hastası (hasta grubu) ve koroner anjiyografi sonucu koroner arterleri normal olarak belirlenen, yaşları 36-79 arasında değişen, 32 kadın ve 48 erkekten oluşan 80 birey (kontrol grubu) olmak üzere toplam 160 kişi dahil edildi.Kontrol ve KAH gruplarında serum açlık kan şekeri ve lipit profilleri enzimatik kolorimetrik, CRP düzeyleri ise immünotürbidimetrik yöntemle belirlendi. IL-1?C889T, IL-6G-174C, IL-10G-1082A ve TNF-?G-308A polimorfizmleri gerçek-zamanlı PZR ile saptandı.Hasta ve kontrol grupları karşılaştırıldığında erkek cinsiyet (p=0,001) ve sigara tüketiminin (p=0,020) birer risk faktörü olduğu görüldü. Hasta grubunda AKŞ (p=0,005) ve CRP (p=0,001) düzeyleri yüksek, HDL-kolesterol (p=0,040) düzeyleri ise düşük bulundu.Hasta grubunda IL-1? C-889T (p=0,031) ve IL-10 G-1082A (p=0,018) için CRP (mg/L) düzeyleri farklılık gösterdi. CRP düzeyleri IL-1 C-889T doğal (CC) genotipte 18,93±16,38 iken, mutant (TT) genotipte 53,12±21,03, IL-10 G-1082A mutant (AA) genotipte 23,09±16,64, doğal (GG) genotipte 78,36±19,33 olarak saptandı.Sonuç olarak aterosklerozda pro ve antiinflamatuar sitokin dengesinin önemli olduğu görüldü. Bu sitokinlere ait mutasyonların varlığında inflamatuar belirteçlerin düzeylerine yansıyan değişiklikler belirlendi.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a dynamic and progressive inflammatory pathology. All cases can not be explained by conventional risk factors such as hyperlipidemia, smoking, obesity and diabetes in coronary artery disease (CAD). Genetic variations directly or indirectly affect the inflammatory system been shown to increase the risk of CAD in the studies. Genetic variations explains the differences of the formation and the progression of the disease and of the disclosure of poor prognostic data associated with severe inflammatory reactions in individuals.The purpose of this study is to bring together the current information concerning the role of pro- and anti-inflammatory cytokines in the development, progression, and complications of atherosclerosis.160 individuals referred to Mersin University Medical Faculty Hospital, Cardiology and Cardiovascular Surgery Clinics with chest pain were included in this study. 80 person, consisting of 23 women and 57 men, ages ranging from 36 to 78, determined with 70% and more stenosis in coronary arteries defined as coronary artery disease group and 80 person, consisting of 32 women and 48 men, ages ranging from 36 to 79, with normal coronary arteries comprised as control group, after coronary angiography.Fasting blood glucose (FBG) levels and serum lipid profile determined with enzymatic colorimetric method and CRP levels measured by immunoturbidimetric method in control and CAD groups. IL-1? C-889T, IL-6 G-174C, IL-10 G-1082A ve TNF ? G-308A polymorphisms were detected by real-time PCR.In the comparison of the patient and control groups, male gender (p=0.001) and cigarette consumption (p = 0.020) was seen as a risk factor. FBG (p=0.005) and CRP (p=0.001) levels were high, HDL-cholesterol (p = 0,040) levels were found to be lower in patients group.CRP (mg/L) levels differed in CAD group for IL-1? C-889T (p = 0.031) and IL-10 G-1082A (p = 0.018) and were found 18.93 ± 16.38 in wild (CC) type, and 53.12 ± 21.03 in mutant (TT) genotype for IL-1 ?, whereas 23.09 ± 16.64 in mutant (AA) genotype and, 78.36 ± 19.33 in wild (GG) type for IL-10.As a result, the balance between pro and anti-inflammatory cytokines were found to be significant in atherosclerosis. We determined the changes reflecting the levels of inflammatory markers in the presence of mutations in these cytokines.