Ziyâeddîn El-Makdisî ve eseri El-Ehâdîsu'l-Muhtâre
Ziyâeddîn El-Makdisî and his work El-Ehâdîsu'l-Muhtâre
- Tez No: 481199
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. THAMER HATAMLEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada Ziyâeddîn el-Makdîsî (v.643) ve el-Ehâdîsu'l-Muhtâre isimli hadis kitabı incelenmektedir. Bununla hadis târihinde önemli bir yere sahip Ziyâeddîn el-Makdîsî ve muhaddîslerin çoğunluğu tarafından sıhhati tasdik edilmiş el-Ehâdîsu'l-Muhtâre'yi tanıtmak hedeflenmiştir. Araştırma giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde Makdîsî'nin yaşadığı dönemin karakteristik özelliği ve Ziyâeddîn el-Makdisî'nin hayatı ve ilmi kişiliği hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise el-Ehâdîsu'l-Muhtâre çeşitli yönleriyle incelemeye tabi tutulmuştur. Ayrıca el-Ehâdîsu'l-Muhtâre üzerine yapılan çalışmalar ve ilmî değeri hakkında bilgi verilmekte, eserde bulunan hadis çeşitleri ve hadislerin sıhhat değeri üzerinde durulmuştur. el-Ehâdîsu'l-Muhtâre özelinde de müellifin hadis usûlünde takip ettiği yöntem tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the hadith book called Ziyâeddîn el Makdîsî (v.643) and el-Ehâdîsu'l-Muhtâre is examined. Besides, to introduce el-Ehâdîsu'l- Muhtâre that acknowledged by most of muhaddith and has importance in hadith history has been aimed. The research consists of introduction and two parts. In first part of the study, information about Ziyâeddîn el-Makdîsî's life, scientific identity and characteristic features of his period has been given. Second part is el-Ehâdîsu'l- Muhtâre. Also it is given information about the studies over el-Ehâdîsu'l- Muhtâre and its scientific values, the variety and validity of hadith in this work have been emphasized. The method of writer specific to el-Ehâdîsu'l- Muhtâre in hadith has been determined.