أبو الوليد الباجي وجهوده في الحديث
Ebü'l-Velîd el-Bâcî ve hadis ilmine katkıları
- Tez No: 481198
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. THAMER HATAMLEH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2017
- Dil: Arapça
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmam, Ebül Welid el-Bâcî'nin hadis ilmine hizmet etmek için verdiği çabaların açıklaması hakkındadır. Zira Ebül Welid el-Bâcî ve eserlerinin, hadis ilimi özellikle fıkıh ve hadisin bir araya toplanması üzerinde önemli etkisi vardır. Aynı zamanda cerh ve tadil ilmi üzerinde bariz etkisi vardır. Özellikle bazı hadis görüşleri ile tek başına kalmış ve bu görüşleri ile ön plana çıkmıştır. Ayrıca İmam Malik'in Muvatta adlı eseri hakkında birçok şerhleri vardır. Araştırmamı giriş kısmı, üç bölüm ve sonuçları içeren sonuç kısmı şeklinde düzenledim: Birinci bölümde el-Bâcî döneminde Endülüs'te siyasi, ilmi, sosyal, dini ve kültürel durum, Endülüs'te yaygın dinler ve bu durumun özellikle hadis ilmi bağlamında üzere Ebül Welid el-Bâcî'nin şahsiyetine ektisine değindim. İkinci bölümde el-Bâcî adı, künyesi, hayatı, ilmî kariyeri, zühdü, kişisel özellikleri, alimler arasındaki konumuna değindim. Üçüncü bölümde ise el-Bâcî'nin, cerh ve tadil ve özellikle hadis ilmi hakkındaki hükmüne dair görüşlerine değindim. Araştırmamda mümkün mertebe hem kısaltmalardan hem de detay bilgilerden kaçındım. Yüce Allah'tan beni ve tüm Müslümanları muvaffak kılmasını temenni ederim.
Özet (Çeviri)
The study conducted about the attempt of Abi-Al waleed Al-baji in the field of Ai Hdith science. This scholar had many great books that had a substantial impact on the Hdith science particularly those which are known among Al fiqeh and Hadith. His science had a highlighted effects on the field of criticism and adjustment. In addition to that, Abu-Al Waleed Albaji was special in some opinions regarding Al- Hdith and he had also many explanations about Mutaaof Imam Al-Malik. This research needed to be divided into introduction, three main chapters and conclusion which included the following main findings. In the first chapter, the political, scientific, social, and cultural situation as well as the popular religions at that time in Andalus are mentioned. Then to what extend will that influenced his personality particularly in the field of Hadith. While, in the second chapter. His biography, regarding name, life, academic field, scientific journey, personal worship and his post among scholars as well as extended impact of all above in building of his scientific personality is addressed. Finally, in the third chapter. His attempts in Hadith science, criticism, adjustment, its explanation is mentioned. Especially, his opinions in field of Hadith and making decision on Hadith. Abi-Ai Waleed Al- Baji has attempted at least to avoid boring shortness and detailing style in explaining of this study. Therefore, I ask Allah to make me all Muslims successful.