Süleymaniye kütüphanesi'nde bulunan XVIII. yüzyıl ve XIX. yüzyıllara ait 5 adet Kur'an-ı Kerimin kitap sanatları bakımından incelenmesi
Examining five different manuscripts of the Qur'an from the XVIII and the XIX centuries being at the Suleymaniye Library with regards to book art
  1. Tez No: 481262
  2. Yazar: SENAY ŞEYRANLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ELİTOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada Süleymaniye Kütüphanesinde bulunan XVIII. ve XIX. yy'lara ait 5 adet Kur'an-ı Kerîm kitap sanatları bakımından ele alınarak incelenmiştir. İncelenen eserler özenle seçilmiş ve incelemeye değer görülmüştür. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, tezhip, hat, cilt, minyatür ve ebru gibi kitap sanatlarımız hakkında bilgi yer almaktadır. İkinci bölümde konuyla doğrudan ilişkili olarak, el yazması ve Kur'ân-ı Kerîm bezemeciliği hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde Süleymaniye Kütüphanesi'nin tanımı, tarihçesi ve kütüphanede bulunan 5 adet Kur'ân-ı Kerîm'in tahlili yer almaktadır. İncelenen Kur'ânlar Envanter numaralarıyla birlikte verilerek desen, renk, motif, ve cilt özellikleri açısından ele alınmıştır. Dördüncü bölüm de ise; dönem özellikleriyle birlikte incelenen eserler, kendi dönemleri içerisinde değerlendirilmış ve karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study examines five different manuscripts of the Qur'an belonging to the 18th and the 19th centuries found at the Suleymaniye Library in terms of book art. Manuscripts in the study were meticulously selected and regarded worthy to be included. The thesis includes four chapters: The first chapter consists of information about book arts such as illumination calligraphy, bibliopegy, miniature craft and marbling art. With direct relation to the topic, the second chapter gives information on manuscript and decorating of the Qur'an. The third chapter focuses on the description and the history of Suleymaniye Library and also the analysis of five different manuscripts of the Qur'an found at the library. Providing the inventory numbers of the studied manuscripts of the Qur'an, they were evaluated in respect to the aspects of pattern, colour, motive and bibliopegy. In the fourth chapter, the manuscripts which were examined with the properties of their times were analysed within their own times and were compared to the samples of their times.