Lise öğrencilerinin psikolojik dayanıklılık ve çatışma çözme davranışlarının öznel iyi oluşlarını yordaması
The Prediction of Subjective Well-being by psychological resilience and conflict resolution behavior in high school students
- Tez No: 481288
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN BARBAROS YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada lise öğrencilerinin çatışma çözme becerilerinin ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin, öğrencilerin öznel iyi olma seviyelerini nasıl etkilediği incelenmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2013-2014 Eğitim- Öğretim yılında Kırıkkale il merkezinde çeşitli ortaöğretim kurumlarında öğrenimlerine devam eden 313' ü kız 235' i erkek toplam 548 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan öğrencilerin bazı kişiel bilgilerini elde etmek için“ Kişisel Bilgi Formu”, çatışma çözme becerilerini belirlemek için“Çatışma Çözme Davranışı Belirleme Ölçeği”, psikolojik dayanıklılık seviyelerini belirlemek için“Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği”ve Öznel iyi oluş seviyelerini belirlemek için de“ Öznel İyi Oluş Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde t testi, tek yönlü varyans analizi( ANOVA), değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla Pearson Momentler Çarpım Korelasyon Katsayısı tekniğinden ve çoklu regresyon yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca tek yönlü varyans analizi sonucunda elde edilen F değerinin anlamlı bulunduğu durumlarda farkın kaynağını saptamak amacıyla Tukey HSD uygulanmış ve veriler .05 anlamlılık düzeyinde test edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre; kız öğrencilerin saldırganlık ve problem çözme puan ortalamaları cinsiyete göre farklılaşmaktadır. Psikokolojik dayanıklılık alt boyutlarından, aile desteği, akran desteği, okul desteği ve empati boyutu puan ortalamalarının cinsiyete göre farklılaşmaktadır. Kız öğrencilerin puan ortalamalarının erkeklere göre pozitif yönde ve anlamlı düzeyde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Çatışma Çözme Davranışı Belirleme Ölçeği alt boyutlarından, problem çözme becerileri puan ortalamaları, sınıf seviyelerine göre anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. 9. ve 10. Sınıf öğrencilerinin puan ortalamalarının, 11. Sınıf puan ortalamalarından anlamlı düzeyde yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Psikolojik dayanıklılık alt boyutları puan ortalamalarının sınıf seviyesine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Ergen Öznel İyi Oluş ölçeği alt boyutları ile ÇÇDBÖ alt boyutlarından saldırganlık ile negatif yönde, problem çözme ile pozitif yönde 0.01 anlamlılık düzeyinde bir ilişkiye rastlanmıştır. EÖİOÖ alt boyutlarından aile desteği, akran desteği, okul desteği ve mücadele azmi boyutu ile Ergen Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği alt boyutları puanları arasında pozitif yönde ve 0.01 anlamlılık düzeyinde bir ilişki bulunmuştur. Lise öğrencilerin sınıf değişkenine göre öznel iyi oluş seviyelerinde herhangi bir farklılaşmanın olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. EPDÖ alt boyutlarından; aile desteği, akran desteği, okul desteği, mücadele azmi ve uyum boyutunun ve ÇÇDBÖ alt boyutlarından, problem çözme ve saldırganlık boyutunun öznel iyi oluşun önemli bir yordayıcısı oldukları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been examined how Conflict Resolution Behavior and Psychological Resililience Level İn high school students affect students' Level of Subjective Well-being. The participants of The study are in total 548 students including 313 girls and 235 boys. They are continur to their education in various school in the center of Kırıkkale in 20013-1014 education academic year. In this study, for the personal information of The students attending the study it has been used“ Personal Informatıon Form”. Moreover, to determine conflict Resolution Behavior, to determine Level of Psychological Resililiance“ Adolescent Psychological Resililiance Scale”and to determine Level of subjective well-being“ Subjective Well-being Scale”have been used. In data analysis t Test analysis of variance (ANOVA), Pearson Product- Moment Correlation Coefficient and multiple regression analysis were used to reveal Correlation. In the cases F- value having result from one way analysis of variance has been found meaningful, Tukey HSD were employed with the aim of appointing the purpose of defference and the signifiance was determined as 0.05. Acoording to the result of the study, the point average of the students' aggression and problem solving was differentiated according to gender. Family support, pair support, school support - the subscales of the point average of psychological Resililiance - and the point of average of empathy dimention were differentiated in accordance with gander. İt has been found that the point average of girls was differentiated relative to boys positively and at a meaningful level. The point average of ıdentification on Conflict Resolution Behavior – the Subscales for ıdentification of Conflict Behavior – was differentiated accordance with class level at a meaningful level. İn addition, the average of ninth and tenth grade students was higher than that of eleventh grade students at the meaningful level. The relatıonshıp between Adolescent Subjective Well Being and Agression - the subscales of ÇÇDBÖ - was negative wheraeas the relatıonshıp between Adolescent Subjective Well being and Problem Solving was positive at 0.01 meaninigful level. İt has been seen that the relationship between family support, pair support, school support and struggle determination – Subscales of EİOÖ – and the point of Psychological Resililiance Subscales was pointive and at 0.01 meaningful level relationship. The high school students' the subjective well-being level wasn't defferentiated in accordance with Class variabilites. The high school students' the subjective well-being level wasn't defferentiated in accordance with class variabilities. The relationship between Adolescent Subjective Well-being and Aggression – the Subscales of ÇÇDBÖ – was negative whereas the relationship between Adolescent Subject Well-being and Problem Solving was positive at 0.01 meaningful level. In has been seen that the relationship between family support, pair support, school support and struggle determination - Subscales of EÖİOÖ – and the point of Psychological Resililiance Subscales was positive and at 0.01 meaningful level relationship. The high school students' the subjective well-being level wasn't defferentiated in accordance with class variabilities. The family support, pair support, school support, struggle determination and adaptation – the Subscales of EPDÖ – and Problem Solving and Agression Dimention – the Subscales of ÇÇDBÖ – were significant predictor of the subjective well-being. Key Words : Conflict Resolution Behavior, Psychological Resililience and Subjective Well-being