Sivil toplum örgütlerinin siyasal iktidarı etkileme yöntemleri ve Sinop Dernekleri Federasyonu örneği
The method of influence is the political power of non governmental organizations and,as an example,The Feration of Sinop
  1. Tez No: 481345
  2. Yazar: FATİH ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tezimde sivil toplum kuruluşlarının siyasi iktidar ile bağlantılarını ve siyasi iktidarı etkileme usulleri ele aldım. Fakat sivil toplum kuruluşlarının ortaya çıkması, çalışma alanları, iletişim halinde oldukları diğer örgütler, bunların gayeleri ve etkiledikleri alan hakkında bilgi sunusu verilmiş ve siyasi yöneticileri etkileme metotları üzerinde genişçe durulmuştur. Sivil toplum örgütleri, siyasi yönetimi, siyasi yönden kulis metodu ile etkiledikleri için hukuksal metotlar olan halk oylaması yapılarak ve değişik alanlar da raporlar yapıp baskı grubu oluşturarak siyasi yönetimin yaptığı veya yapacağı işlerde etki etmek isterler.
Özet (Çeviri)
In this study, nongovernmental organizations relations with political power and the ways of influencing it have been examined. In addition, information about the formation of nongovenment organizations formation, their activities, other arganizations they interact with their porposes and affects and ways of influencing the political power ar emphasized. Nongovernmental arganizations can not only influence the political power by lobbying but also cen affect them by doing referandum which is a matter of law. They can also affectthe decisions made or will be made by political power by preparing a report and making presssure on them.