Perceptions and discourses on gender equality: The case of conservative women's organizations in Turkey
Toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine algı ve söylemler: Türkiye'deki muhafazakar kadın örgütleri
- Tez No: 647632
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYÇA ERGUN ÖZBOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Sivil toplum örgütleri cinsiyet politikasında büyük rol oynamakta, fakat bu durum Türkiye bağlamında farklı bir şekilde karşımıza çıkmaktadır. Kadın sivil toplum kuruluşlarının konumu, muhafazakar kadın örgütlerinin devlet ve toplum ilişkilerinde, özellikle de toplumsal cinsiyet politikası açısından önderlik etmesi aracılığıyla dönüştürülmüştür. Bu tezin amacı, muhafazakar kadın örgütlerinin Türkiye bağlamındaki rolünü ve Türkiye Cumhuriyeti hükûmetinin cinsiyet politikası aracılığıyla sivil toplumdaki etkisini analiz etmektir. Dolayısıyla bu tez, özellikle Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarı döneminde faaliyet gösteren muhafazakar kadın örgütlerine odaklanacaktır. Ayrıca, araştırma 10 muhafazakar kadın örgütü ile yapılan mülakatlardan toplanan veri ile nitel bir analiz sunmaktadır. Bu araştırma, muhafazakar kadın örgütlerinin feminist literatürüne, özellikle kadınlık ve kadın hakları konusunda zıt görüşler ürettiğini göstermekte ve bu durumu Türkiye Cumhuriyeti hükûmetinin ve Türk sivil toplumunun sunduğu fırsata bağlamaktadır. Ek olarak, bu araştırma muhafazakar kadın örgütlerinin cinsiyet kanunları açısından cinsiyet eşitliği, cinsiyet ilişkileri, cinsiyet adaleti, toplumsal cinsiyet ve kadın hakları gibi konulardaki söyleml ve gündemlerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Civil society organizations and the realm of civil society as a whole play a core role in terms of gender politics; however this enactment burgeons differently in the Turkish context. The position of women's civil society organizations have been transformed through the leading positions of conservative women's organizations in the domain state and society relations, especially in terms of gender politics. The purpose of this thesis is to provide a current analysis of the role of conservative women's organizations in the Turkish context and the impact of the Turkish government in relation to its particular position on civil society through gender politics. It thereby aims to mainly concentrate on the conservative women's organizations through the rule under the Justice and Development Party. Also, the study puts forth a qualitative analysis through primarily collecting the empirical data from interviews conducted with 10 conservative women's organizations. This study shows that conservative women's organizations have generated antithetical standpoints towards feminist literature, especially with regards to womanhood and women's rights and this is largely linked to the space made accessible by the Turkish government and Turkish civil society itself. This study also demonstrates conservative women's organizations discourses and agendas in terms of gender enactments as for gender equality, gender relations, gender justice, womanhood, and women's rights.