KOBİ'lerde inovasyon yaklaşımlarının değerlendirilmesi: İstanbul ili
The importance of innovation and innovation in SME's: The İstanbul city
  1. Tez No: 481354
  2. Yazar: BURÇİN MUTLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. AHMET CAN KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnovasyon; Geliştirilmiş ve yeni süreç, mal ve hizmetlerin yeni organizasyonel yapıları, hali hazırda kullanılan teknolojinin yeni sektörlerde kullanılmaya başlamasını veya yeni pazarlara çıkmayı ifade eder. Bu araştırmanın amacı günümüz piyasa koşullarında önemli bir kavram haline gelen inovasyon türlerinin, KOBİ'lerin inovasyon yapma yeteneklerinin ve yeni ürün geliştirmedeki başarı ve başarısızlıklarının genel bir literatür taramasıyla bir araya getirilerek kullanıma sunulmasıdır. Küreselleşme süreci ile birlikte artan rekabet, işletmeleri, inovasyon yapmaya zorunlu kılmaktadır. Kobi'ler değişen müşteri taleplerine daha hızlı cevap verebilecek esnek bir yapıya sahip olduklarından büyük işletmelere göre inovasyon konusunda daha avantajlıdır. KOBİ'ler yapıları gereği esnek, değişimlere hızlı cevap veren, etkili müşteri ilişkileri ve yenilikçi olma gibi değişim sürecini destekleyen özelliklere sahip olmasına rağmen değişim çağının gerektirdiği yönetim yaklaşımlarını uygulamakta çekinmektedir. Oysaki değişim KOBİ'lerin varlıklarını sürdürebilmeleri, istihdama ve dolayısıyla ekonomiye olan katkılarını devam ettirebilmeleri için kaçınılmaz ve ayak uydurulması gereken bir süreçtir. Bu çalışmada öncelikle KOBİ tanımını, KOBİ'lerin ekonomideki yerini ve inovasyonu geniş bir ölçü de ele aldıktan sonra İstanbul ili hakkında bilgi vererek, İstanbul'daki küçük ve orta büyüklükteki işletmelerdeki inovasyon yapısını, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerde inovasyonun önemini incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this paper is to bring into use the types of innovation that has become an important concept in today's market conditions, the capabilities of the SMEs innovation making the success and failure in their developing a new product by a general literature search. Increasing competitiveness through globalization process has been for enterprises to innovate more than ever before. SMEs are considered to be more advantage ours than large enterprises as they have a more flexible structure so as to meet costumers' varying needs in an immediate manner. SMEs are in dispensable economic units for countries in the globalization world. Although SMEs have flexible structures that respond to changes fast and that have features such as effective customer relations and being innovative, they hesitate to implement management approaches as required by the era of change. However, change is an inevitable process which SMEs have to keep ace with in order to preserve their existence and to contribute to the employ mentandal so economy. In this process, SMEs will enhance their adaptation to change by implementing current management approaches and by positive elyffecting the factors of speed, quality and cost. This study aims to firstly explain what is SME, SMEs importance in economies, innovation and information about İstanbul than aims to investigate innovation structure and importance of innovation in small and medium sized enterprises in İstanbul.