Yöneticilerin kişilik özellikleri ile transformasyonel liderlik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between managerial personality traits and transformational leadership traits
  1. Tez No: 481355
  2. Yazar: ALPER ŞABAN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu araştırma yöneticilerin kişilik özellikleri ile dönüşümcü liderlik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmada kişilik özelliklerinin ölçümü için 60 maddelik“Beş Faktör Kişilik Ölçeği”ile dönüşümcü liderlik özelliklerinin ölçümü için 23 maddelik“Podsakoff Dönüşümcü Liderlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın evreni Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü'nde görev yapan yöneticiler oluşturmaktadır. Örneklem olarak rasgele örneklem seçim yöntemi ile 150 yönetici belirlenmiştir. Anket yöntemi ile toplanan verilerin analizleri sonucunda dönüşümcü liderlik alt boyutlarında idealleştirilmiş etki ile yaş, hizmet süresi, dışadönüklülük, duygusal denge ve gelişime açıklık olumlu ilişkili, doğum sonrası, kardeş sayısı ve yumuşakbaşlılık ise olumsuz ilişkili, İlham verici motivasyon ile kişilik özelliklerini alt boyutlarından dışadönüklük, duygusal denge ve gelişime açıklık olumlu ilişkili, yumuşakbaşlılık ise olumsuz ilişkili, Entelektüel teşvik yaş, eğitim düzeyi ve hizmet süresi arasında olumlu ilişki, Bireysel düzeyde ilgi hizmet süresi ile olumlu, eğitim düzeyi ile olumsuz ilişkili bulunmuştur. Dönüşümcü liderliğin idealleştirilmiş etki boyutunu yordayan değişkenlerin yaş ve eğitim düzeyi olduğu, kişilik özelliklerinden de dışadönüklük, duygusal denge ve gelişime açıklık özelliklerinin yordadığı, ilham verici motivasyon boyutunu yordayan değişkenlerin eğitim düzeyi, hizmet süresi ile dışadönüklülük, özdenetim ve gelişime açıklık kişilik özellikleri olduğu, entelektüel teşvik boyutunu kişilik özelliklerinden duygusal dengenin yordadığı, bireysel ilgi boyutunu yordayan değişkenin hizmet süresi, kişilik özelliklerinin ise yumuşakbaşlılık ve duygusal denge olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Personality traits are the sum of the physical, emotional, social and mental qualities acquired from birth and after birth of the individual. Individuals continue to develop with family, education and social environment.“Theory of Properties”from traditional leadership theories suggests that leadership is rooted in personal characteristics. The process describes developed leadership principles and situationality. Modern leadership theories make explanations according to different qualities of leadership. Transforming between modern theories Leadership describes the type of leader who has the vision to make structural transactions and renewals in organizations. As a result of analysis of the data collected by the survey method in the dimensions of transformational leadership idealized domain with age, length of service, extraversion, emotional stability and openness positively associated with development, birth, number of siblings, and negatively associated agreeableness, inspirational motivation, and personality traits sub-dimensions, extraversion, emotional stability and openness to development are positively associated, negatively associated yumusakbaslilik, promote intellectual, age, education level and a positive relationship between length of service, with the duration of the service of interest at the individual level is positive, was negatively associated with the level of Education. The variables that predicted the size of the domain of transformational leadership idealized age and education level of personality, extraversion, emotional stability and openness to development interprets the characteristics of inspirational motivation dimension the variables that predicted the level of Education, length of service with extraversion, self-regulation and personality traits to the development of openness, intellectual the emotional balance of the personality and interpret the size of the incentive, the size of the predictor variable on the period of service individual interests, personality traits, and emotional balance was found to have agreeableness job.