Marmara bölgesindeki sağlıklı koyunların kan serumlarında ELİSA yöntemi ile Listeria monocytogenes'e karşı oluşan antikorların saptanması ve listeriozis üzerinde etyolojik-epizootiolojik çalışmalar
The etiological and epizootiological studes on ovine listeriosis in the Marmara region and the detection of antibodies to listeria monocytogenes in the sera of clinically healthy sheep by ELISA
- Tez No: 48137
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ILGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
65 ÖZET Çalışmada Marmara Bölgesindeki sağlıklı koyunların kan serumlarında Enzyme-linked Immunosorbent Assay (ELISA) testi ile Listeria monocytogenes' e karşı oluşmuş spesifik antikorlar araştırıldı. Antijen olarak dializ membran filtreleri ile elde edilen Listeriolysin O ve L. monocytogenes serotip 1/2 a ve serotip 4b'nin somatik O antijenleri kullanıldı. Toplanan 1000 koyun kan serumu 3 farklı antijene göre test edildi ve sonuçlar karşılaştırıldı. ELISA test sonuçlarında, kan serumlarında Listeriolysin O antijenine göre %3.6, somatik 1/2 a antijenine göre %11.5 ve somatik 4b antijenine göre % 1 0.4 oranında pozitiflik saptandı. Ayrıca bu çalışmada laktasyon dönemindeki koyunların süt ve dışkılarından izolasyon Ve identifikasyon çalışmaları yapıldı. FDA yöntemi ile süt örneklerinden yapılan izolasyon çalışmalarında PALCAM Agar ve Listeria Selektif Agar (Oxford formu) kullanıldı. Soğuk zenginleştirme yöntemi ile dışkılardan yapılan izolasyon çalışmalarında da Listeria Selektif Agar (Oxford formu) ve Listeria Selektif Agar (Merck) besiyerleri kullanıldı. Sağım yolu ile koyunlardan steril koşullarda alınan 100 süt örneğinde listeria etkenleri saptanmadı. 180 koyunun rektumundan alınan dışkı örneklerinin yapılan araştırmasında iki L. monocytogenes, iki L.innocua. iki L.\\ elshimeri, bir L.sravi ve bir L.murravi izole ve identifıve edildi.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY In this study, the presence of antibodies to Listeria monocytogenes were investigated in sheep sera by Enzyme-linked Immunosorbent Assa} (ELISA) in the Marmara region. Listeriolysin O was isolated from the supernatant of cultured L.monocytogenes using dialysing membran and used in ELISA. Whole cell antigens of L.monocytogenes serotypes l/2a and serotype 4b were also used as antigens. The results of 1000 sheep sera obtained by ELISA using three different antigens were compared. Antibodies to listeriolysin O were detected in 3.6% sheep sera while antibodies to serotype l/2a and serotype 4b have been detected 11.5% and 10.4% respective!}'. In addition to serology, isolation and identification studies were also performed in milk and feaces of sheep. Heat enrichment method was used for milk samples using PALCAM and LSA (Oxford medium). Cold enrichment method was used for feaces using LSA (Oxford medium) and LSA (Merck). No Listeria was isolated from 100 milk samples taken in sterile condition by hand milking. Whereas, two L.monocytogenes. two L.innocua. two L.welshimeri. one L.grayi and one L.murrayi were isolated from the feaces of 180 sheep taken from rectum.