Klebsiella pneumoniae ve klebsiella oxytoco suşlarının aztreonam-klindamisin, aztreonam-amikasin ve trimetoprim-siprofloksasin çiftlerine karşı duyarlığı
The Susceptibility of klepsiella pneumoniae and klepsiella oxytoco to aztreonam-clindamycin, aztreonam-amikacin and trimetoprim-ciprofloxa combinations
  1. Tez No: 48136
  2. Yazar: VENÜS TOLUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖZDEM ANĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
56 ÖZET Çoğul antibiyotik direncinin başlıca kaynakları olan klebsiella suşları, hastane infeksiyonlarının ve immün sistemi baskılanan hasta larda oluşan infeksiyonlarm önemli bir bölümünden sorumludur. Ciddi infeksiyonların spesifik ve ampirik tedavilerinde siner j ist etki elde etmek için, direnç gelişimini önlemek ve mortaliteyi düşürmek amacıyla kemoterapötik madde kombinasyonları kullanılmaktadır. Ayrıca Gram pozi tif bakterilerin etken olabildiği mikst infeksiyonlarm tedavisinde kinolon ile tedavi yeterli görülmemektedir. Aminoglikozid kullanımırfm gerekli olduğu hastalarda, aminoglikozidlerin nefrotoksik yan etkilerini azaltmak amacıyla da kombine tedavi önerilmektedir. Aztreonam sadece Gram negatif çomaklara etkili olduğu için anaerop ve Gram pozitif bakte rilerin de etken olduğu mikst infeksiyonlarının tedavisinde kombinasyon halinde kullanılmalıdır. Bu nedenlerden dolayı bu çalışmada, siprof lok-.sasin-trimetoprim, aztreonam-amikasin ve aztreonam-klindamisin kombinas yonlarının klebsiella suşlarma etkileri araştırılmıştır. Çalışmamızda çeşitli klinik örneklerden izole edilen 50 K. pneumoniae ve 20 K.oxytoca susu içLn kemoterapötiklerin minimum inhibitor ve minimum bakterisid konsantrasyonları (MİK ve MBK) mikrodilüsyon yöntemi ile araş tırılmıştır. 50 K. pneumoniae susunun trimetoprime %26, siprof loksasine %90, amikasine %98, aztreonama %72 ve 20 K.oxytoca susunun trimetoprime %50, siprofloksasine %100, amikasine %95, aztreonama %65 oranlarında du yarlı olduğu saptanmıştır. Klebsiella suşlarma en etkili kemoterapötik maddelerin siprof loksasin ve amikasin olduğu belirlenmiştir. Klebsiella suşlarınm %17.14'ünde yüksek düzeyde trimetoprim direnci saptanmıştır. Aztreonam direncinin ise daha önceki yıllardaki dirence göre önemli sayı labilecek bir oranda arttığı belirlenmiştir. 50 K. pneumoniae ve 20 K.oxytoca susunun klindamisine dirençli olduğu saptanmıştır.57 Siprofloksasin, amikasin ve aztreonamın MİK ve MBK değerleri ara sında belirgin bir farklılık gözlenmemiştir. MBK değerleri genellikle MİK değerlerine eşit, iki katı veya dört katı konsantrasyonlarda saptan mıştır. Trimetoprim ve klindamisin klebsiella suşlarına etkisiz oldukları için MBK değerleri araştırılmamıştır. Siprofloksasin- trimetoprim, aztreonam-amikasin ve aztreonam-klindamisin kombinasyonlarının klebsiella suşlarına karşı in vitro etkileri“Modifiye Berenbaum Checkerboard”mikrodilüsyon yöntemi ile araştırılmıştır. Sonuçlar fraksiyonel inhibitor konsantrasyonu (FİK) indeksine göre değerlendirilmiştir. FİK indeksi 0.5 esas alındığında, siprofloksasin -trimetoprim kombinasyonunun K. pneumoniae suşlarmın %58'ine, aztreonam-amikasinin %92'sine ve aztreonam-klindamisinin %72'sine siner j ist etkili olduğu saptanmıştır. Siprofloksasin-trimetoprim kombinasyonunun K.oxytoca suşlarmın %60fma, aztreonam-amikasinin %60'ma ve aztreonam-klindamisinin %75'ine siner j ist etkili olduğu saptanmıştır. Bu kombinasyonlarda antagonist etkileşime rastlanmamıştır. K. pneumoniae suşları için siprofloksasin-trimetoprim, aztreonam-amikasin ve aztreonam klindamisin kombinasyonlarında siner j ist, aditif ve indiferan etkinin dağılımı bakımından istatistiksel olarak anlam lı farklılık bulunmuştur. K. pneumoniae suşlarına en iyi siner j ist etki gösteren kombinasyonun aztreonam-amikasin olduğu saptanmıştır. K.oxytoca suşları için her üç kombinasyonda siner j ist, aditif ve indiferan etkinin dağılımı bakımından anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Sonuç olarak; bulgularımız kemoterapötik maddelerin tek başına yeter siz kaldığı ciddi klebsiella infeksiyonlarmın tedavisinde, yukarıda bahse dilen üç kombinasyondan biri infeksiyona uygun olarak seçildiğinde, tedavi nin başarısını sağlayabilir..
Özet (Çeviri)
58 SUMMARY Klebsiella strains, main sources of multiple antibiotic resistance, are responsible for most hospital infections and infections developed on patients with compromised immune systems. In the specific and ampiric treatment of serious infections, chemotherapeutic combinations are used to obtain synergist effect and prevent resistance devolopment and mortality. In addition, in the treatment of mixed infections which Gram- positive bacteria cause, quinolone therapy seems effective. For patients who require the use of aminoglicoside combined therapy is also recommended to decrease neurotoxic side-effects of aminoglicosides. It has been observed that ciprofloxacin and amikacin are the most effective chemotherapeutic. on klebsiella strains. In 17.14% of klebsiella strains, a high level of trimetoprim resistance has been observed. As for aztreonam. resistance compared with prior-years resistances, it has considerably increased in percentage, it has been found out that 50 K.pnemoniae and 20 K. oxytoca strains are resistant to clindamycin. A significant diff erance hasn't been observed between the MIC and MBC values of ciprofloxacin, amikacin and aztreonam. The MBC values have been generally found to be equal to MIC values, twice the value or in quadruple concentrations. Since aztreonam is effective only on Gram negative bacillia it must be used in combinations to treat mixed infections caused by anaerob and Gram-positive bacteria. Due to these reasons, in this research, medicine intereffects of cipro floxacin-trimethoprim, aztreonam-amikacin and aztreonam-clindamycin com binations have been investigated. In the research, minimum inhibitor and minimum bacterisid concentrations of chemotherapeutic (MIC and MBC) on 50 K- pneumoniae and 20 K. oxytoca strains isolated from various clinic samples have been studied by the microdilution method. It has been found out that 50 K. pneumoniae strains are sen sitive to trimethoprim 16%, ciprofloxacin 90%, amikacin 98%, aztreonam 72% and 20 K. oxytoca strains, are sensitive to trimethoprim 50%, ciprofloxacin 100%, amikacin 95%, aztreonam 65%. Because trimethoprim and clindamycin are59 ineffective on klebsiella strains, their MBC values have not been inves tigated. The in vitro effect of ciprofloxacin- trimethoprim, aztreonam- amikacin and aztreonam-clindamycin combinations on klebsiella strains have been studied by“Modified Berenbaum checkerboard”microdilution method. The results have been evaluated according to fractional inhibitor concentration (FIC) index when the FIC index ^ 0.5 is taken as base. It has been found out that ciprofloxacin-trimethoprim combination has synergist effect on 58%, aztreonam-amikacin combination 98%, aztreonam-clindamycin Combination 72% of K. pneumoniae strains. It has also been observed that ciprofloxacin-trimethoprim combination has a synergist effect on 50%, aztreonam-amikacin combination 50%, and aztreonam-clindamycin 75% of K.oxytoca strains; in addition these combinations do not exhibit a anta gonist effect. Distributions of the synergist, additive and indifferent effects of ciprofloxacin -trimethoprim, aztreonam-amikacin and aztreonam- clindamycin combinations were significantly different on K. pneumoniae strains. The best synergist effect on K. pneumoniae was obtain in aztreonam- amikacin combination. No difference was found on K.oxytoca strains. To sum up, our findings have shown that in the treatment of klebsiella infections where chemotherapeutic are ineffective when used alone, one of the three combinations mentioned above can be effectively used, depending on the infection type.