Cezayirli Gazi Hasan Paşa'nın Hayatı ve Faaliyetleri (1714?-1790)
The life of Djezairli Ghazi Hasan Pasha and his activities (1714?-1790)
- Tez No: 481410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmada, XVIII. yüzyılda yaşamış Osmanlı devlet adamlarından Cezayirli Gazi Hasan Paşa'nın (1714?-1790) biyografisi ele alınmıştır. III. Mustafa (1757-74), I. Abdülhamid (1774-1789) ve III. Selim (1789-1807) devirlerini idrak eden Cezayirli Hasan Paşa, on altı seneden fazla kaptan-ı deryalık ve üç buçuk ay kadar da sadrazamlık görevlerinde bulunmuştur. Devlet içerisindeki nüfuzu yerli ve yabancı gözlemciler tarafından teyit edilen Cezayirli Hasan Paşa, devrinin bütün kritik gelişmelerine müdahil olarak tarihin seyrinin değişmesinde rol oynamıştır. Onun hayatı ve faaliyetlerini merkeze alarak yapılan bu çalışmada, Osmanlı Devleti açısından kritik gelişmelerin yaşandığı XVIII. yüzyılın ikinci yarısının panoraması sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the biography of Cezayirli Gazi Hasan Paşa (1714?-1790) from the Ottoman statesmen who lived in 18th century is discussed. Cezayirli Hasan Paşa who lived through III. Mustafa (1757-74), I. Abdülhamid (1774-1789) and III. Selim (1789-1807) periods, had more than 16 years of chief of admiral and three and a half months as grand vizier. Cezayirli Hasan Paşa, whose influence in the state has been confirmed by domestic and foreign observers, has played a role in the change of the course of history by involving in all critical developments of his period. This work, centered on his life and activities, presents a panorama of the second half of the 18th century, when critical developments in the Ottoman State were experienced.