Hüseyin Vassaf ve divanı
- Tez No: 52569
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA TATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
8 Mart 1872 İstanbul'da doğan Hüseyin Vassâf in Babası Ürgüplü Mehmet Ali Paşa ve İbrahim Paşa'nın hizmetinde bulunduktan sonra Sadrazam Yusuf Kâmil Paşa'nın beraberinde İstanbul'a gelerek Aksaray'a yerleşmiştir. İlk eğitimine Kara Mehmed Paşa Camii'ndeki ibtidai mektebinde başlayan Hüseyin Vassâf, Ağayokuşu ibtidai Mektebini bitirdi. Bir süre Hayriye Medresesi'ne devam ettikten sonra Mekteb-i Osmani ve Aksaray Rüştiyesi'nde okudu. Mekteb-i Mülkiye'nin idadi kısmından mezun oldu. İlk resmi görevine Rüsumat Emaneti'nde başladı. Daha sonra Şirket-i Hayriye Tahrirat Kalemi, Galata Emtia-i Dahiliye kontrol memurluğu ve İhracat Gümrükleri Müdürlüğü 'nde görev yaptı. 1922 'de İstanbul Rüsumat başmüdürü iken isteğiyle emekliye ayrıldı. 21 Kasım 1929 öldü. Mezarı Rumeli Hisan Kabristanındadır. Tasavvuf alanında önce Bayramı Şeyhi Kâmil Efendi ve Uşşâki Şeyhi Mustafa Hilmi Efendi, ardından Nakşı Şeyhi Hayali Hafız Efendi ile koca Mustafa Paşa Âsitânesi Postnişini Mehmed Rızaeddin Efendi'nin sohbetlerine katılmış, fakat üzerinde en kalıcı etkiyi Çayırlı Medresesi 'nde mesnevi okutan Mevlevi Şeyhi Mehmed Esad Dede yapmıştır. 1896'da Şam'dan İstanbul'a gelen Şabanîliğin Bekri koluna mensup Mehmed Sultan Efendi, Hüseyin Vassâf in intisap ettiği ilk şeyhtir. Daha sonra Edirne'li Hasan Sezaî Efendi soyundan gelen Gülşenî Şeyhi Şuayb Şerafeddin Efendi'ye bağlanmış ve ardından Mustafa Hilmî Efendi'den Uşşâkî icazeti almıştır. 1925'te tekkelerin kapatılmasından bir süre önce Mustafa Safı Efendi'nin vefatıyla boşalan Kasım Paşa'daki Uşşâki Tekkesi meşihatına İnegöl müftüsü Mehmed Izzeddin Efendi tarafından atanmıştır. Hüseyin Vassâf, İstanbul'un tasavvuf hayatı üzerine yaptığı çalışmalarla şehrin mistik kültürünü aydınlatan kişilerin başında gelir. Hayatı boyunca pek çok tekkeye devam etmiş, bu tasavvuf merkezlerinde tanıdığı ve etkisinde kaldığı mutasavvıfların hayatını kaleme almıştır. Büyük bir kısmı günümüze basılmadan intikal eden bu eserler, İstanbul'daki tarikat faaliyetlerini ve bu tarikatların birbirleriyle olan kültürel ilişkilerini göstermesi açısından önem taşımaktadır. Divanında ; âşıkane gazeller, münâcaatlar, na'tlar, tarikat büyüklerine ve dönemin şeyhlerine mersiyeler ve methiyeler, Tekkelerin inşaa ve tamirine tarihler, Şeyhlerin ölümüne tarihler olarak beş yüzden fazla şiir vardır.Mürettep bir divan olmamakla beraber“Cami't Turûk”bir tekke şairi olan Hüseyin Vassâf divanında dönemin tasavvuf hayatını, şiirin dilini ve konusunu, şairlerin edebî ve tasavvufî kişiliğini göz önünü sermiştir.
Özet (Çeviri)
Hüseyin Vassaf and the Summary of His Literature Hüseyin Vassaf was born on 8 March 1872 in Istanbul whose father was Osman Efendi and mother was Fatma Emsal. His family settled In Aksaray by coming together with Prime Minister Yusuf Kamil Pasha after serving for the governor of Egypt Mehmet Ali Pasha and İbrahim Pasha. Hüseyin Vassaf started his first education in Kara Mehmet Pasha Mosque's prime school and completed in Ağayokuşu primeschool. After a while, he studied in“Mekteb-i Osmani”and“Aksaray Middle School”after continued in“Hayriye Medrese”for a period. He has graduated from the faculty of Mekteb-i Mülkiye. He started his first official charge in Customs Directorate. After that he worked for the documents Secreteria of Şirket-i Hayriye (Company of Hayriye), Galata Domestic Goods Control Directorate and Exportation Customs Directorate. He retired by his wish while he was Headmanager of Istanbul Customs. He died on 21 November 1929. His grave is in Rumeli Castle Cemetery. In Islamic Philosophy, he first participated in conversations of“Bayrami Şeyh Kamil Efendi”and“Uşşaki Şeyh Mustafa Hilmi Efendi”and after that“Nakşi Şeyh Hayali Hafız Efendi”and“Mehmed Rızaeddin Efendi”who was the Postniş of Koca Mustafa Pasha threshold, but Mevlevi Şeyh Mehmet Esad Dede who was lecturing“Mesnevi”in Çayırlı Medrese left the most stable effect on him“'Mehmet Sultan Efendi”who was a member of“Şabaniliğin Bekri”regional branch which came from Damascus to Istanbul was the first Sheik that Hüseyin Vassaf committed himself to. After that, he committed himself to“Gülşeni Şeyh Şuayb Şerafeddin Efendi”who came from the generation of Hasan Sezai Efendi of Edirne and after this, he took the Uşşaki membership from Mustafa Hilmi Efendi. In 1925, a short period of time before the close of the dervish lodge, he was appointed to the Sheik position of Uşşaki dervish lodge in Kasım pasha that was emptied by the death of Mustafa Safî Efendi who was the mufti of İnegöl. Hüseyin Vassaf was one of the important people who brightened the mystical culture of the city by his works which were done on the Islamic philosophy life of Istanbul. He used to continue for many dervish lodges during his life and wrote the lives of Islamic philosophers who he met at those Islamic philosophy centers and was effected by. These works which most of them were transported as unpublished today carry importance. In view of showing dervish lodge activities in Istanbul and the cultural relationship among each other. In his literature, there exist lyric poems to the lover, prays, eulogies, elegies and praises to the important men of the regional branches and sheiks of the era, a kind of a Human poetry to the dervish lodges' construction and development, to the deaths of Sheiks and his total number of poems are over 500. Although not being a routinal literature, Hüseyin Vassaf was a kind of“Cem'it Turuk”poet of the dervish lodge and in his literature, he laid down the periodical life of Islamic philosophy, the language and subject of its poetry, the attitudes of the poems and the characteristic of their Islamic philosophy personality.