Bir gazeteci olarak Ziyad Ebüzziya (1911-1994)
As a journalist Ziyad Ebüzziya (1911-1994)
  1. Tez No: 481415
  2. Yazar: MEHMET ALİ YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Ziyad Ebüzziya Be (1911-1994) Tasviri Efkar ile başlayan yayın hayatında dönemin siyasi şartlar, gazetenin tarihsel duruşu ve Ebüzziya ailesinin muhalif karaterinden ötürü çeşitli baskı, sansür ve kapatma cezaları ile mücadele etmek zorunda kalmıştır.İsmet İnönü ve Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı döneminin en muhalif gazetecilerinden biri olan Ziyad Ebüzziya Bey'in gazetesi 1940-1947 arasında 17 defa kapatılmış ve 35 defa mahkemeye verilmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında Avrupa esir kapmlarında bulunan Türklerin anayurda dönmeleri için basın yolu ile kamuoyu oluşturmayı başaran Ziyad Ebüzziya Bey bu şekilde birçok Türk esirini kurtarmıştır. Siyasi hayatı 1950 seçimlerinde Demokrat Parti'den milletvekili olarak başlayan Ziyad Bey aynı süreçöte Avrupa Konseyi üyeliğinde bulunmuştur. 1954 yılında ortaya çıkan İspat Hakkı krizi sebebiyle partisinden ihraç edilmiştir. Ziyad Ebüzziya'nın matbaa,gazete, siyasi ve kültürel konularda Türkiye Cumhuriyeti'ne birçok katkısı olmuştur.tasvir neşriyat ve Gen Kitapsarayı'nı kurmuştur. ziyad Bey hayatının son anlarına kadar çeşitli gazete, dergi ve ansiklopedilere: Matbaa, gazete, sansür ve kültürel konular hakkında birçok makale kaleme almıştır.
Özet (Çeviri)
Ziyad Ebüzziya the political conditions of period that began with Tasviri Efkar had stuggle with various press cencorship and closure of the Ebüzziya Family. Ziyad Ebüzziya's newspaper has been closed 17 and gfiven the court times during period of Ismet Inonu and Republic People of Party. during World War II, The Turks in European prison camps tried to create public opinion through the press. With this way, Ziya Ebuzziya rescued a lot of Turkis prison. Ziyad Ebuzziya who sterted his political career as a Democrat Part deputy in 1950 elections, was also member of Council of Europe durin the same period. In 1954 Ziyad Ebuzziya was dimissed together with his friends, who defended the law granting proof of journalists. Ziyad Ebuzziya has made many contributions to Republic of Turkey in field of printer, newapaper,publishing and policy. he founded Tasvir Neşriyat and Gen Kitapsaray. Ziyad Ebuzziya who has done many activities for Turk culture wrote a lot of articles to encylepedia, newspaper, scientific journel about printer, newspaper and culturel topics.