Endülüs Emevî Emiri Abdurrahmân b. Hakem (El-Evsat) ve dönemi
Emir of Endulus Emevi Abdurrahmân b. Hakem(El-Evsat) and his period
  1. Tez No: 481455
  2. Yazar: YAKUP KARADUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma, Endülüs Emiri Abdurrahmân b. Hakem'i (II. Abdurrahmân) konu alan bir araştırmadır. Ancak bu dönem tek başına ele alındığında anlaşılamayacağı için, II. Abdurrahmân'dan önceki dönemlere de genel olarak değinildi. Bundan dolayı çalışmanın giriş kısmı Endülüs'ün fethiyle başlayıp, Abdurrahmân b. Hakem dönemine kadar uzanmaktadır. Birinci bölümde, II. Abdurrahmân'ın doğumu, hayatı ve tahta geçişi ele alınmaktadır. İkinci bölümde bu devirde gerçekleşen askeri, siyasi ve sosyal isyanların nedenlerine ve sonuçlarına yer verildi. Üçüncü bölümde gerçekleşen ilmi, kültürel, sosyal, ekonomik faaliyetlere değinilip son kısımda dönemin ordu yapılanmasından bahsedildi. Bu bölümde anlatılan Dâru's-Sikke, Endülüs Emevi devletinin ekonomik açıdan gücünü göstermesi bakımından önem arzetmektedir. Ayrıca bu dönemde gerçekleşen ilmi ve kültürel alanlardaki gelişmeler, Endülüs topraklarında yeni bir medeniyetin oluşmasına vesile oldu. Yeni medeniyetin inşasında, Abbasi devletinden en üst düzeyde istifade edildi. Son bölümde ise II. Abdurrahmân'ın devlet yönetiminden, edebi kişiliğinden, oğlu Muhammed'i veliaht tayin etmesinden ve nihayetinde ölümünden bahsedilerek çalışma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
EMİR OF ENDULUS EMEVİ ABDURRAHMÂN B. HAKEM(EL-EVSAT) AND HİS PERİOD This research focuses on the Andalusian Amir Abdurrahmân b. Hakem (II. Abdurrahmân). However, as this period cannot be truly understood when dealth with on its own, a general overview of the periods before Abdurrahmân II is given as well as a that of Abdurrahmân II himself. Because of this, the introductory chapter of this study will cover a wide scope beginning at the conquest of the Andalusian Peninsula and ending with the period of Abdurrahmân b. Hakem. The first chapter will focus on the birth, life and succession to the throne of Abdurrahmân II. The second part will deal with the reasons and consequences of the military, political and social rebellions that took place during this period. The third part, touching upon the scientific, cultural, social and economic activities, discusses the structure of the army. The Dâr as-Sikka mentioned in this part is of great importance as it represents the Andalusian Ummayads' economical power. Furthermore, the developments that took place in scientific and cultural fields during this period led to the development of a new civilisation on Andalusian soil. During the construction of this civilisation they benefited from the Abbasid Empire's elite. In the last part, the study is concluded by discussing Abdurrahmân's rule, his literary identity, his son's election as crown prince and finally his death.