Endülüs Müslümanlarının hakimiyetinde Mecrît (Madrid)
Majrit (Madrid) under the rule of Andalusian Muslims
  1. Tez No: 1016542
  2. Yazar: HAKAN ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
Özet
Endülüs'ün fethinden sonra Müslümanlar bölgede ihtiyaçlara binaen İber Yarımadası'nın kadim şehirlerini ya ihya etmiştir ya da yeni şehirlere kurmuşlardır. Endülüs şehircilik geleneğinin bir parçası olan Mecrît de hem İspanyol Krallıkları'ndan gelebilecek saldırılara karşı Tuleytula'yı korumak hem de bölgede malî ve idarî istikrarı sağlamak maksadıyla Endülüs Emevî Emîri I. Muhammed tarafından 3./9. asrın ortalarından itibaren kurulmuştur. İlk Endülüs Emevî Halifesolan III. Abdurrahman zamanında da 317 (929i930) senesinde şehre ilk âmili (vali) Abdullah b. Muhammed'i atamıştır. Mecrît böylelikle III. Abdurrahman devrinde idarî bir istikrar yakalamıştır. III. Abdurrahman'ın oğlu II. Hakem ve torunu II. Hişâm zamanında da bu istikrar korunmuştur. Bu istikrarın korunmasında II. Hakem ve II. Hişam zamanının dirâyetli veziri Hâcib Mansûr önemli rol oynamıştır. Hacîb Mansûr zamanında Mecrît İspanyol Krallıklarıyla yapılan seferlerle anılsa da şehirdeki İstikrar devam etmiştir. Hacîb Mansûr'dan sonra çöküş sürecine giren Endülüs Emevî Devleti'ndeki kargaşadan Mecrît de etkilenmiştir ve isyanların kendini gösterdiği bir şehir haline gelmiştir. Endülüs Emevî Devleti'nin yıkılmasıyla Mecrît, Zünnûnîlerin hakimiyetine girmiştir. Zünnûnîler istikrarsız idaresi ve dirâyetsiz yöneticilersebebiyle hakimiyetlerindeki toprakların tamamını İspanyol Krallıkları'na kaybetmiştir. Mecrît de bu durumdan nasibini alarak 476 (1083) senesinde Hıristiyanların hakimiyetine girmiştir. Bundan sonra Müslümanlar farklı zamanlarda Endülüsle birlikte Mecrît'e de sefer düzenleseler de şehirde kalıcı bir hakimiyet kuramamışlardır ve şehir günümüze kadar İspanyolların hakimiyetinde kalmıştır. Bu çalışmamızda Mecrît tek bir yönlü değil kapsamlı ve çok yönlü bir şekilde ele alınmıştır. Şehrin kavramsal kökeni, coğrafî konumu, siyasî tarihi ve kültürel hayatı çalışmamızın odak noktasını oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
After the conquest of aliAndalus, Muslims either revived the ancient cities of the Iberian Peninsula or founded new ones in accordance with the needs of the region. Mad̲j ̲rīṭ—a part of the Andalusian urban tradition—was established in the midi3rd/9th century onward by the Umayyad Emīr of aliAndalus, Muḥammad I, with the dual purpose of protecting Ṭulayṭula (Toledo) against possible attacks from the Spanish Kingdoms and ensuring financial and administrative stability in the region. During the reign of the first Umayyad caliph of aliAndalus, ʿAbd aliRaḥmān III, ʿAbd Allāh b. Muḥammad was appointed as the first governer of Mad̲j ̲rīṭ in 317 (929–930). Thus, Mad̲j ̲rīṭ achieved administrative stability under ʿAbd aliRaḥmān III. This stability continued during the reigns of his son aliḤakam II and his grandson Hishām II. The capable vizier ali Ḥājib aliManṣūr played a significant role in maintaining this stability during the periods of aliḤakam II and Hishām II. Although Mad̲j ̲rīṭ became associated with the military campaigns carried out against the Spanish Kingdoms during aliḤājib aliManṣūr tenure, the city's internal stability persisted.After the death of aliḤājib aliManṣūr, the Umayyad state of aliAndalus entered a period of decline, and Mad̲j ̲rīṭ was also affected by the ensuing turmoil, becoming a city marked by uprisings. Following the collapse of the Umayyad state, Mad̲j ̲rīṭ came under the rule of the Ḏh̲unnūnids dynasty. Due to their unstable governance and ineffective rulers, the Ḏh̲unnūnids eventually lost all their territories to the Spanish Kingdoms. Mad̲j ̲rīṭ also shared this fate and fell under Christian control in 476 (1083). Although Muslims launched several campaigns toward Mad̲j ̲rīṭ along with aliAndalus at different times in later periods, they were unable to reestablish lasting control over the city, which has remained under Spanish rule to the present day. In this study, Mad̲j ̲rīṭ is examined not from a single perspective but through a comprehensive and multifaceted approach. The conceptual origins of the city, its geographical location, political history, and cultural life constitute the main focus of our research