Türkiye kütüphaneleri'ndeki Delâilü'l-Hayrât'larda minyatür
Miniatures in Dala'il al-Khayrats at turkish libraries
  1. Tez No: 481463
  2. Yazar: SEMRA GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HİCABİ GÜLGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk-İslam Sanatları Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 569
Özet
Tam ismi Delâilü'l-Hayrât ve Şevâriku'l-Envâr olan eser, Muhammed b. Süleyman el-Cezûlî tarafından tertip edilen salavât-ı şerîflerden müteşekkildir. El yazması nüshaların içinde yer alan minyatürler, bu çalışmanın ana konusudur. Minyatürlerin zaman ve mekâna bağlı olarak nasıl gelişme ve farklılıklar gösterdiği ortaya konmaya çalışılmıştır. Türkiye'deki 27 kütüphaneden 291 minyatür örneği toplanmış ve bu minyatürler envanter bilgileriyle birlikte tezin katalog kısmında anlatılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde ise minyatürler; kompozisyon, teknik, işçilik, renk ve gerçeğe uygunluk bakımından değerlendirmeye tâbi tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The material is the work named“Dala'il al-Khayrat Wa Shawaariq ul Anwaar Fee Zikri's Salaat Alan Nabiyyi'l Mukhtaar”, which consists of the prayers for Prophet Muhammad, that compiled by Muhammad Sulaiman al-Jazuli ash Shadhili. The main focus of this study is on the miniatures residing inside the manuscript issues. The study tries to uncover how these miniatures had developed and changed throughout time and based on location. 291 miniature samples were collected from 27 different libraries in Turkey and they were described in the catalogue section of this thesis with their inventory information. In the third section, the miniatures were evaluated based on their composition, technique, craftsmanship, color and obedience to reality.