Bahru'l-Ulûm tefsirinin (Ali Semerkandî) tasavvufî açıdan incelenmesi
The investigation on Tafsir Bahru'l-Ulûm from sufi perspective
  1. Tez No: 330336
  2. Yazar: MUSTAFA ALTUNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 362
Özet
Bu çalışma, Seyyid Alâeddîn Ali b. Yahyâ es-Semerkandî'ye ait Bahru'l-Ulûm adlı tefsîrin Süleymaniye Kütüphanesi'ndeki Kılıç Ali Paşa Bölümü 106, 107, 108, 109 numaralarda ve Laleli Bölümü 98 numarada kayıtlı el yazma varaklar üzerinde yapılmıştır. Eserin dünya kütüphanelerinde de farklı nüshaları olduğu (Mısır İskenderiye, Tunus Zeytuniye, Almanya, Mekke, Riyad, Birleşik Arap Emirlikleri vb. Kütüphaneleri) tespit edilmiştir. Eserin âyetler kısmı hariç diğerleri tamamen harekesizdir ve kimi varaklarda okumayı güçleştirici deformasyon ve müstensih hataları göze çarpmakta, yer yer nüsha farklılıklarıyla karşılaşılmaktadır.Semerkand veya Isfahanlı Şeyh Semerkandî; Ömer el-Halvetî'nin (ö. 803/1400 ) halifesi Yahya eş-Şirvânî'nin oğlu ve öğrencisi, müfessir, muhaddis, mutasavvıftır. Kitabın rivaî, tasavvufî, lügavî özellikler göstermesi ve bilimsel dille yazılmış olması, müellifin bu kitabı kendi öğrencileri ve civar medreselerdeki ilim talebesi için yazdığı kanaatini oluşturmuştur. Zira aradan geçen bunca yüzyıla rağmen, baskısı yapılmadığı gibi Osmanlıca'ya veya Türkçe'ye tam tercümesi de yapılmamıştır.Bir giriş ve dört bölümden oluşan çalışma, Türkiye'nin başkentinde, halifeleriyle birlikte medfun bir mutasavvıf müfessirin ve vücuda getirdiği tefsîrinin bilinmesine katkı sağlayacak, Ankara'nın taşıdığı değerlerin açığa çıkması ile birlikte, kişisel ve toplumsal gelişimi gerçekleştirecek İslâmî/tasavvufî kavramların XIV. yüzyıl Anadolusunun manevî ve iktisadî kalkınmasında nasıl bir mânâ ve içerik ile fonksiyon icra ettiğini ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
This study has been done from the recorded pages (106, 107, 108, 109) of the Bahru?l-Ulûm in Süleymaniye Library, Kılıç Ali Paşa and Laleli section. There are different copies of the book in the libraries of the world.The work has not been transcribed, except verses. Some pages have been deformed and there are errors of mustansih.The book is written in the scientific and mystic language. The author probably wrote the Bahru?l-Ulûm for his students. Despite so many centuries have passed since the full translation into the Ottoman or Turkish language have been performed.One input and four-part work, buried in the Turkish capital is known of the work will contribute to a valuable Sûfîs brought by the body. I hope that carries the values at the heart of geography as it unfolds, fertile lands of Anatolia to the field of İslâmic sciences with the fact that what is revealed valuable treasures.