Ideal-actual mate mismatch and relational outcomes in romantic couples
Romantik çiftlerde ideal-gerçek eş uyuşmazlığı ve ilişkisel sonuçları
- Tez No: 481481
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu tez, ideal-gerçek partner uyuşmazlığı ile ilişki değerlendirmeleri arasındaki bağlantıya dair incelemeleri genişletmeyi hedeflemektedir. Bu bağlamda, tezin başlıca iki amacı, ideal standartlar ile romantik partner özellikleri arasındaki uyuşmazlığın, romantik çiftlerde önemli ilişki değişkenleriyle nasıl ilişkili olduğunu tespit etmek ve bu uyuşmazlık ile ilişki niteliği arasındaki nedensel ilişkiyi araştırmaktır. Bu amaçla, iki çalışma tasarlanmıştır. Birinci çalışmanın temel tahmini, ideal-gerçek partner uyuşmazlığının, ilişki niteliği, partnere yönelik anlık değerlendirmeler, ilişkide temel ihtiyaçların karşılanması, algılanan partner duyarlılığı ve olumlu ilişki inançlarını içeren ilişkisel değerlendirmelerle olumsuz yönde ilişkili bulunacağı şeklindedir. Çalışmaya çiftler (N = 154) katılmıştır. Aktör Partner Karşılıklı-Bağımlılık Modeli analizlerinin sonuçları, hem aktörlerdeki hem de partnerlerdeki uyuşmazlığın algılanan partner duyarlılığı, ilişkide temel ihtiyaçların karşılanması ve ilişki niteliğiyle olumsuz yönde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Beklentilerin aksine, uyuşmazlık ile anlık partner değerlendirmeleri ve ilişki inançları arasında zayıf ilişkiler gözlenmiştir. İkinci çalışma, ideal-gerçek partner uyuşmazlığının daha düşük ilişki kalitesine neden olup olmadığını test etmek için tasarlanmıştır. Bireyler (N = 127), ideal partnerlerinin mevcut partnerleriyle eşleştiklerini veya eşleşmediklerini hissettiren bir değişimlemeye maruz bırakılmıştır. Değişimlemenin ardından ilişki değerlendirmeleri incelenmiştir. Sonuçlar, değişimlemenin işe yaramadığını ve iki koşul arasında anlamlı bir fark olmadığını göstermiştir. Bulgular önceki çalışmalar ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The present dissertation aims to extent the investigation the relationship between ideal-actual partner mismatch and relationship evaluations. Two primary purposes are to ascertain how the discrepancy between ideal standards and romantic partner traits are associated with relationship constructs among romantic couples and to investigate the causal association between this discrepancy and relationship quality. For these aims, two studies were designed. The main prediction of the first study was that higher ideal-actual discrepancy would be negatively associated with relationship outcomes such as relationship quality, spontaneous reactions to partner, basic need satisfaction, perceived partner responsiveness, and positive relationship beliefs. Couples (N=154) participated in the study. Results of Actor Partner Interdependence Model analyses revealed that both actors' and partners' higher discrepancy was associated with lower perceived partner responsiveness, basic need fulfillment and relationship quality. Contrary to expectations, there were weak associations between discrepancy and spontaneous partner evaluations and relationship beliefs. Second study was designed to test whether ideal-actual mismatch causes lower relationship quality. Individuals (N=127) were exposed to a manipulation to make them feel that their ideal partners either match or do not match with their current partner. Following the manipulation, their relationship evaluations were examined. Results demonstrated that manipulation did not work, and there was not significant difference between two conditions. The findings were discussed in light of previous work.