Gendered aspects of flexible work and precariousness in Turkey: A case of nurses in health sector
Türkiye'de esnek çalışma ve prekarleşmenin toplumsal cinsiyetçi görünümleri: Sağlık sektöründe hemşireler örneği
- Tez No: 481480
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YILDIZ ECEVİT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Sosyoloji, Nursing, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu çalışma emek sürecinin esnekleşmesini ve bu sürecin emek üzerindeki etkilerini prekarleşmenin boyutları çerçevesinde analiz etmektedir. Bu analiz, Türkiye'de sağlık emek sürecinin yeniden yapılanmasına ve hemşirelik örneği üzerinden bu sürecin kadın çalışanlar üzerindeki toplumsal cinsiyetçi etkilerine dayanmaktadır. Sağlık sektörünün yeniden yapılanması, kamu harcamalarını kısmak amacıyla devletin istihdam ilişkilerine ve sosyal refaha olan müdahalesinin azaldığı bir sosyo-politik ortamda sağlık emek sürecinin daha esnek bir şekilde organize edilmesi ile karakterize olmaktadır. Bu, devletin rolünün asgari standart ve prensipleri belirlemeye indirgenirken, sağlık kuruluşlarının, adem-i merkezileşme olarak adlandırılan, sağlık emek sürecini pazardaki talebe göre organize etme güçlerinin veya inisiyatiflerinin artmasına işaret etmektedir. Sağlık emek sürecinin organizasyonunu pazardaki taleple ilişkilendirmek ise, sağlık emek sürecinin şu anki organizasyonunda sağlık emekçilerinin hem ücret hem de ücret-dışı maliyetlerini en öne çıkan duyarlılık haline getirmiştir. Dolayısıyla, sağlık emek sürecinin daha esnek organizasyonu, prekarleşme olarak kavramsallaştırılan, hemşirelerin sadece çalışma değil aynı zamanda yaşam koşullarında daha fazla güvencesizlik ve belirsizlik pahasına, sağlık kuruluşlarındaki yönetimlerin çalışma saatlerini, görev tanımlarını, çalışan sayılarını, personel yapılarını, ücret seviyelerini, istihdam ilişkilerini, kariyer ve terfi olanaklarını pazardaki koşullara göre belirleyebilme özgürlüğüdür.
Özet (Çeviri)
This study analyses flexibilization of labour process and its implications on labour through the dimensions of precariousness. This analysis is based on restructuring of health labour process in Turkey and its gendered implications on working and living conditions of woman workers in a case of nursing occupation. Restructuring of health sector has characterized by more flexible organization of health labour process reinforced by a socio-political tendency eliminating state's intervention to employment relations and social welfare in order to cut public expenditures. This signifies state's restricted role to determine minimum standards and principles but increased decision-making power or initiative of health institutions over the organization of health labour process according to the demand in the market, termed as de-centralization. Attaching organization of health labour process to the demand in the market makes minimizing both wage and non-wage cost of health labourer as the most prominent sensitivity in the current organization of the health labour process. Thus, more flexible organization of health labour process has been experienced as administrations' more freedom in determining working time, job specification, numbers of workers, personnel structure, wage levels, employment relations, career and promotion opportunities in health institutions according to market conditions at the expense of more insecurity and uncertainty in nurses' not only in working and but also living conditions, conceptualized as precariousness.