Socio-cultural life in Sivas according to kadi registers (1879-1882)
Kadı defterlerine göre Sivas'ta sosyo-kültürel hayat (1879-1882)
- Tez No: 481495
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu tez kadı defterlerini baz alarak 1879-1882 yıllarında Sivas sosyo-kültürel hayatını incelemekte ve dönemin günlük hayatının gerçek manada anlaşılabilmesi için kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken ve hem hakim hem de arabulucu rolleri olan kadının fonksiyonlarını ortaya koymaktadır. İdari konularda merkezi otoritenin yerel temsilcisi konumundaki kadılık makamı hem bir tescil birimi hem de davalı ve davacının uzlaşma sağlayabileceği bir arabuluculuk merci olarak görülmüştür. Bu çalışma 52 numaralı kadı defterini birincil kaynak olarak almakla birlikte daha önce diğer araştırmacılar tarafından çalışılmış olan defterleri de kullanacaktır. İlam, ferman, tereke, vakf ve derkenar gibi değişik türde belgeleri ihtiva eden defter, toplumun özellikleri ve çağdaş dönemdeki önemli problemleri bağlamında incelenecektir. Bununla birlikte, kayıtların kendi içerisindeki tutarlılığı yargılamanın ne ölçüde eşit olduğunu ortaya çıkarmak için göz önüne alınacaktır. Devlet tarafından uzun süredir benimsenmiş bir geleneği sürdüren kayıtlar, sosyal ve kültürel çerçevede toplumdaki aşamalı değişimi görmek açısından da oldukça önemlidir. Kadı defterleri, her ne kadar yargı sürecinin tamamını içermeyen özet belgeler niteliğinde olsalar da kritik sorunlar hakkında oldukları muhakkaktır. Bu bağlamda bu çalışma kadı defterleri perspektifinden günlük hayatı analiz edecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the socio-cultural life in Sivas according to Kadı Registers between 1879 and 1882 and aims to shed light on the function of kadı as a judge and a social arbitrator whose role must be taken into account to ascertain the true character of the daily life in the given period. Kadı as a regional representative of the central authority in regard to administrative issues was viewed both as a registration office and a negotiation space to reach acceptable compromises for the litigant and the defendant. In this study, Sivas court register number 52 is to be used as a primary source along with older court records that are studied by other scholars. The register that consists of different types of documents such as ilam, ferman, tereke, vakf and derkenar is to be regarded in context with the characteristics of society and chief problems arose during the given period. Furthermore, the consistency of records in itself is also to be questioned to clarify the extent to which the trials are set on an equal basis. The records that uphold a long tradition embraced by the state are also crucial to disclose the gradual transformation of society in terms of social and cultural aspects. The kadı registers as concise forms of trials demonstrate the critical issues even the legal procedure was not exposed explicitly. In this respect, present study analyses the daily life in context with kadı registers.