Middle school mathematics teachers' mathematical practices in teaching slope, linear equations, and graphs in technology enhanced classroom environment
Ortaokul matematik öğretmenlerinin teknoloji destekli sınıf ortamında eğim, doğru denklemleri ve grafikleri öğretimi sırasındaki matematiksel uygulamaları
  1. Tez No: 481494
  2. Yazar: SEÇİL YEMEN KARPUZCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MINE ISIKSAL BOSTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 445
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir ortaokul matematik öğretmeninin, öğretim programına dayalı olarak tasarlanan bir öğretim dizisini sınıfa koyması sürecinde, teknoloji destekli bir sınıf ortamında eğim, doğru denklemleri ve grafikleri öğretimi sırasındaki matematiksel uygulamalarını incelemektir. Bu çalışmada kullanılan teknoloji, öğretim dizisisi için bilgisayarlarla kullanılmak üzere öğretmen ve araştırmacılar tarafından geliştirilen GeoGebra materyalleridir. Veriler 2012-2013 bahar döneminde öğretmen kendi matematik sınıflarında sekizinci sınıflara öğretim yaparken toplanmıştır. Birincil veri kaynağı öğretmenin sınıf oturumlarının video kayıtları iken, öğretmenin matematiksel uygulamalarının tutarlı bir değerlendirmesi için diğer veri kaynakları (bireysel ön-görüşme ve son-görüşme kayıtları, planlama ve analiz oturumları kayıtları, sınıf etkinlikleri kâğıtları ve alan notları) dikkate alınmıştır. Veriler nitel araştırma yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın bulguları, öğretmenin bağlama (bridging), kırpma (trimming) ve açma (decompressing) gibi matematiksel uygulamaları kapsamında, öğretmen GeoGebra materyalleri kullandığı sırada ve öğretmen GeoGebra materyalleri kullanmazken matematiksel açıklamalar yaptığı sırada olmak üzere iki kapsamda sunulmuştur. Bulgular göstermiştir ki, öğretmen birçok eylemden oluşan matematiksel uygulamaların türlü gruplarını kullanmıştır. Bağlama uygulamaları en sık görülen matematiksel uygulamayken, bu uygulamalar aynı zamanda kırpma ve açma uygulamalarını desteklemiştir ve geliştirmiştir. Teknoloji destekli bir sınıf ortamında bağlama, kırpma, ve açma uygulamaları arasındaki ilişkiler karşılaştırıldığında bu ilişkilerin, GeoGebra materyalleri kullanmadan yapılan öğretime kıyasla, GeoGebra kullanılarak yapılan öğretimde daha güçlü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine an in-service middle school mathematics teacher's mathematical practices in teaching slope, linear equations and graphs in a technology enhanced classroom environment while enacting an instructional sequence that was designed based on the national curriculum. The technology utilized in the study was GeoGebra materials within computers that were developed by the teacher and the researcher to be used for the instructional sequence. The data was collected during the spring semester of 2012-2013 while she was teaching to eight graders in her mathematics classrooms. While the primary data source was classroom teaching sessions of the teacher, other data sources (i.e. individual pre-interview and post-interview, planning and analyzing instruction sessions, classroom activity sheets, and field notes) were considered for a coherent examination of the teacher's mathematical practices. The data was analyzed by using qualitative methods. The findings of the study were presented within the scope of the teacher's mathematical practices such as bridging, trimming and decompressing in two contexts, when the teacher used GeoGebra materials and when she made mathematical explanations while not using GeoGebra materials. The findings indicated that the teacher utilized various sets of mathematical practices that were composed of several actions. While bridging practices were the most seen mathematical practices, they also fostered and advanced trimming and decompressing practices. All these practices were strongly interrelated in teaching using GGB materials when compared to the interrelations in teaching without using GGB materials in a technology-enhanced classroom environment.