Comparison of practice activities, coaching behaviors, and athletes' psychosocial outcomes in two youth basketball contexts
İki basketbol eğitimi ortamında antrenman etkinlikleri, antrenör davranışları ve sporcuların psikososyal kazanımlarının karşılatırılması
  1. Tez No: 481514
  2. Yazar: AHMET YAPAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Çalışmanın amacı basketbol altyapı faaliyetlerindeki antrenman etkinlikleri ile antrenör davranışlarının sistematik olarak gözden geçirilmesi ve bu ortamdaki çocukların olumlu gençlik deneyimleri, sportif zevk alma ile tükenmişlik durumlarının incelenmesidir. Çalışma Ankara ilinden dört basketbol okulu ve dört kulüp takımı antrenörüyle birlikte 12-14 yaş aralığında bulunan 390 erkek basketbol katılımcısı ile yapılmıştır. Her antrenör ve antrenman ortamı üçer kez gözlenmiş ve toplamda 24 video kaydı alınmıştır. İzlenen videolardaki antrenman etkinlikleri“Çalışma”ve“Oyun”türü etkinlikler olarak sınıflandırılırken antrenör davranışları Arizona Eyalet Üniversitesi Gözlem Aracı (AEÜGA) kullanılarak sistematik analiz yöntemi ile kodlanmıştır. Sistematik gözlem verileri betimsel olarak analiz edilmiştir. Spordan Edinilen Gençlik Deneyimleri Ölçeği (SGDÖ), Spordan Zevk Alma Kaynakları Ölçeği (SZAKÖ) ve Sporda Tükenmişlik Ölçeği (STÖ) 390 çocuk katılımcıya sezon sonunda uygulanmıştır. Basketbol okulu ile kulüp takımı karşılaştırmalarında MANOVA kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purposes of the study were to conduct systematic analysis of youth basketball practice activities, coaching behaviors, and youth basketball players' youth experiences, sources of enjoyment and burnout in sport. Participants of this study were composed of four basketball school coaches, four club team coaches, and 390 youth male basketball players aged 12 to 14 years old from Ankara. The eight coach were videotaped three times during practice and totally 24 practice video were recorded. Videotaped practice activities were coded as training form and playing form activities and coaching behaviors were coded by using the Arizona State University Observation Instrument (ASUOI). Descriptive statistical analysis was used for observational data. Meantime with video recording, 390 youth male basketball players from several basketball school and club's youth basketball teams completed the Youth Experiences Survey for Sport (YES-S), Sources of Enjoyment in Youth Sport Questionnaire (SEYSQ), and Athlete Burnout Questionnaire (ABQ). MANOVA was used for statistical comparison of basketball school and club team players' group comparison. After then, stepwise multiple regression analysis was used to investigate the role of enjoyment and burnout on youth basketball players positive and negative youth development experiences. Systematic observation results indicated that observed practice activities displayed similar patterns in both basketball school and club's youth basketball practices and training form of activities were found much more higher than playing form activities. Like practice activities, coaches exhibit similar coaching behaviors in both basketball contexts.