Motivational factors affecting sport fans' participation in UEFA EURO 2016 Coccer Championship
Spor taraftarlarının UEFA EURO 2016 Futbol Şampiyonası'na katılmını etkileyen motivasyonel faktörler
  1. Tez No: 481515
  2. Yazar: CAN ÖZGİDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SETTAR KOÇAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dünya'nın en popüler sporlarından biri olan futboldaki toplam seyirci katılım oranları geçtiğimiz 50 yıl süresince artış göstermektedir. Bireylerin futbol oyunlarını izlemeye iten farklı motivasyonları bulunmaktadır. Ancak, bahsi geçen bu motivasyonları belirlemek çok zorlu bir süreçtir. Dolayısı ile, spor pazarlamacıları planlanan izleyici kitlelerine ulaşmak için bu motivasyonları kullanmalıdırlar. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı spor taraftarlarının Fransa'nın Paris şehrinde düzenlenen UEFA Avrupa 2016 Futbol Şampiyonası'na katılmalarını etkileyen motivasyonel faktörleri belirlemektir. UEFA Avrupa 2016 Futbol Şampiyonası grup eleme maçlarına katılan İngiliz, İrlandalı ve Gallerli spor taraftarlarının (N=644) motivasyonel faktörlerini belirlemek için Fan Motivasyon Ölçeği kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre; eğlenmek, oyun kalitesi ve diğer bireyler ile sosyalleşmek spor taraftarlarının futbol oyunlarına katılmalarını etkileyen en önemli faktörler olarak belirlenmiştir. Diğer bir yandan, spor atmosferi, günlük rutin işlerden uzaklaşmak ve can sıkıntısından uzaklaşmak faktöleri, spor taraftarlarının UEFA Avrupa 2016 Futbol Şampiyonası maçlarına katımalarını etkilemede daha az bir öneme sahip olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca, üç ulus arasında da farklılıklar bulunmaktadır. Buna göre İngiliz spor taraftarlarının oyun kalitesi ve sosyal motivasyon açılarından İrlandalı spor taraftarlarına göre daha çok motive oldukları görülmektedir. Buna benzer olarak İngiliz spor taraftarları eğlence motivasyonu bakımından İrlandalı ve Gallerli spor taraftarlarına döre daha motivedirler. Bunun yanı sıra İngiliz spor taraftarlarının spor atmosferi motivasyonu açısından Gallerli spor taraftarlarına göre daha çok motive oldukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Soccer is one of the most popular sports in the world and there has been a growing increase in the total number of stadium attendance of soccer games rates over 50 years. Individuals have different motivations for consuming soccer games. However, it is very hard to identify these motivational factors. Therefore, sport marketers should use these motivations to recognize their intended populations. In this context, the aim of this research was to examine the motivational factors affecting sports fans' participation in UEFA Euro 2016 Soccer Championship, Paris, France. The Fan Motivation Scale (FMS) was used in order to determine motivational factors of English, Irish and, Welsh sports fans (N= 644) who were participating group stage games of UEFA Euro 2016 Soccer Championship. The results showd that entertainment, quality of the game and, socializing with others were the most important motivational factors affecting sports fans' decisions to attend soccer games. On the other hand, sport atmosphere, escape from the daily routine with the help of soccer games and, boredom avoidance were identified as the least important factors affecting the participation decision of sports fans to UEFA Euro 2016 Soccer Championship. Moreover, there were differences among three nationalities. Accordingly, English spectators have higher motivations than Irish spectators in the quality of game motive and social motive. Likewise, English sports fans have also higher motivations than Irish and Welsh sports fans with regard to entertainment motive. Similarly, English supporters have higher motivations than Welsh sports fans in terms of sport atmosphere motive.