The role of the exchange rate in inflation and monetary policy in Russia
Döviz kurunun Rusya'da enflasyon ve para politikası üzerindeki rolü
- Tez No: 481548
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. HASAN CÖMERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Rusya geçtiğimiz üç yıl boyunca zor bir siyasi ve iktisadi geçiş süreci yaşadı. Sovyetler Birliği'nin çöküşü 70 yılda kurulan ekonomik alt yapıyı paramparça etti. Bu anlamda Rusya'da para politikalarına yön verenlerin temel amacı ülkenin ekonomik finansal istikarını sağlamak oldu. İstikrarlı bir ekonomiye giderken en önemli engeller döviz kurundaki salınımlar ve yüksek enflasyon oranlarıydı. Bu çalışmanın amacı Rusya enflasyonu etkileyen esas faktörleri incelemek ve 2001-2015 dönemi için döviz kurundaki salınımlara göre bir asimetrik para politikası duruşu hipotezini test etmektir. Enflasyona dair varyans dekompozisyonu (VDC) ve etki tepki işlevi (IRF) ile birlikte Vektör Otoregressif Model (VAR)'dan elde edilen veriler enflasyon oranı üzerindeki en etkili faktörün arz faktörü, değişim oranı olduğunu göstermiştir. Daha da derin analizler Rusya'daki enflasyonun ulusal paranın dış değer kaybından etkilendiğini göstermiştir. Özellikle 2008 küresel finans krizinden sonra, ulusal paranın dış döviz kaybının enflasyon dinamikleri üzerindeki etkisi çok yüksek olmuştur. Dahası, Rusya Merkez Bankası (CBR) incelenen dönemde döviz kuru dinamiklerine karşı asimetrik bir tutum almıştır. Değer kaybının önüne geçmek için paranın kıymetlendirilmesine izin vermiş ve agresif önlemler almıştır. İki farklı döneme dair yapılan bir diğer analiz 2008 küresel finans krizinden önce CBR'nin döviz kurunun değer kaybetmesi veya kazanmasına karşı şu ya da bu ölçekte simetrik bir cevap üretirken, krizden sonrasına denk düşen dönemde Banka otoritelerinin kıymetlendirmeye izin verdiklerini ve değer kaybına tepki gösterdiklerini açığa çıkartır.
Özet (Çeviri)
Russia has passed through a difficult political and economic transition for the last three decades. The collapse of the USSR deteriorated the economic structure that had been built within 70 years. The main aim of Russian monetary authorities has been to restore economic and financial stability of the country. The major obstacles in achieving stable economy have been fluctuations in exchange rate and high inflation rates. The aim of this study is to analyze the main factors those influence inflation in Russia and test the hypothesis of an asymmetric monetary policy stance with respect to exchange rate fluctuations for the period 2001-2015. The data obtained through a Vector Autoregressive Model (VAR) with the variance decomposition (VDC) and impulse response function (IRF) on inflation show that the supply side factor, exchange rate, is the most important factor on the inflation rate. Further analysis reveals that Russian inflation is more affected by the exchange rate depreciation. Especially after the Global financial crisis of 2008, the effect of the currency depreciation on inflation dynamics became very high. Furthermore, the Central Bank of Russia exhibits an asymmetric behavior towards the dynamics of the exchange rate in the period under investigation. It tolerates appreciation and applies aggressive measures to curb depreciation. Further analysis of the two separate periods demonstrates that before the Global financial crisis of 2008 the CBR had mostly symmetric response to currency changes, while during the period after the crisis, Bank authorities started to tolerate appreciation, and respond depreciation.