The new chemicals policy of the EU and its environmental implications on EU and Turkey
AB'nin yeni kimyasallar politikası ve AB ile Türkiye üzerinde çevresel yansımaları
  1. Tez No: 481547
  2. Yazar: ZELİHA YÜREKLİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada AB'nin Yeni Kimyasallar Politikası'nın omurgasını teşkil eden REACH Tüzüğü çevresel bir çerçevede analiz edilmektedir. Bu amaçla, Tüzüğün temel enstrümanlarına değinilerek, sağlık ve çevre açısından belirlenen hedeflerden hangilerinin bu araçlarla elde edilebileceği hususu ortaya konulmaktadır. Ardından, Gümrük Birliği ve üyelik süreci kapsamında iki başlı yürüyen AB-Türkiye ilişkileri ele alınarak, REACH Tüzüğü'nün Türkiye'ye idari ve ekonomik etkilerinin ne olacağı sorusuna cevap aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims at analysing the REACH Regulation which constitutes the backbone of the New Chemicals Policy of the EU in the context of the environmental framework. Related to that aim, basic instruments of the Regulation are considered in order to clarify what kind of health and environmental benefits to be obtained with them. Secondly, the EU-Turkey relations is examined with its twofold nature under the Customs Union and candidacy process by seeking an answer to the question of possible legislative and economic impact of REACH Regulation on Turkey.