Asbestin akciğer alveollerinde immünolojik etkileri
Immunologic effect of asbest in pulmonary alveolaris
- Tez No: 48155
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜNNUR YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
33 ÖZET Asbestozda, bronkoalveolar lavajın değerini araştırmak ve asbestin BAL'da yaptığı immünolojik değişiklikleri saptamak üzere Göğüs Hastalıkları Polikliniklerine ve Hastanelerine başvuran 20 vaka çalışmaya alındı. 20 hasta yaş, cinsiyet, sigara kullanımı, çevresel ve meslek anamnezi, radyolojik bulgular, ml'de asbest cisimciği sayısı, bronkoalveolar lavaj sonuçları (differansiyel sitolojisi ) yönünden karşılaştırıldı. Asbest ekspozisyonu ve / veya radyolojik bulgusu olan 12 hastadan 4'ünde BAL'da asbest cisimciği bulunamayıp, 8'inde bulundu. Kontrol grubunda ise 8 hastadan 5'inde asbest cisimciği saptanamazken, kalan. 3'ünde az sayıda asbest cisimciği saptandı. Çalışma grubundaki 12 hastadan sadece 2 tanesinde ve kontrol grubunda lenfositik alveolit saptandı. BAL'da, asbest cisimcikleri araştırmasının sitolojik değerlendirmeden daha önemli olarak asbest ekspozisyonunun şüpheli olduğu durumlarda hastalığın tanısının ve etyolojisinin aydınlatılmasına yardımcı olabilecek, kolayca uygulanabilir, pratik ve güvenilir bir yöntem olduğuna karar verildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In order to research the value of Bronchoaluveolar lavage in asbestos, and to determine immun.oligical diferences that asbestos made in BAL, twenty applicants were received into the clinics and hospitals of chest diseases. We compared the twenty patients' age, sex, smoking habits, environmental and occupational anamnesis, radiological findings and the results of BAL ( differantial Cytology ). In the exposition of asbestos, and / or its radiological finding, particles of asbestos could not be found in the BAL of four out of twenty patients, but it was found in the other eight. While particles of asbestos could not be determined in five of eight patients in the control group, a few particles of asbestos were determined in the remaining three. Lymphocytic alveolitis was determined in only two out of twelve patients in the working group and in the control group. The research of asbestos' particles in the BAL was more important than the cytologic evaluation when the condition of asbestos' exposition is questionable, to help to clerify the diagnosis of disase and its etiology. Therefore it was decided it is a practical and dependable method.